تاجیکستان: سیاست دوگانه در مبارزه با تروریسم بحران افغانستان را تشدید کرده است

  • تاریخ انتشار : 1397/02/15 ساعت 11:33
1396030112200199410961794

رئیس جمهور تاجیکستان در کنفرانس «مبارزه با تروریسم و افراط گرایی» اعلام کرد که تامین امنیت آسیای مرکزی پیوند ناگسستنی با افغانستان دارد و سیاست‌های دوگانه در مبارزه با تروریسم موجب گسترش این پدیده شده است.

«امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان بدون نام بردن از کشور خاصی، اظهارداشت که سیاست‌های دوگانه موجب گسترش جغرافیای ناامنی در افغانستان شده است.

وی افزود: تروریست‌ها دین، ملت و مذهبی ندارند، تامین امنیت در آسیای مرکزی با چگونگی وضعیت در افغانستان که کشور دوست و همسایه است پیوند ناگسستنی دارد.

رئیس جمهور تاجیکستان گفت: کشورش مرز طولانی با افغانستان دارد و به همین دلیل نمی‌تواند نسبت به وضعیت کنونی در شمال این کشور بی‌تفاوت باشد.

کنفرانس بین‌المللی مبارزه با تروریسم و افراط گرایی اخیرا با میزبانی امامعلی رحمان و حضور ۴۳۰ نماینده در پایتخت این کشور برگزار شد.

بسیاری از مقامات افغان همواره پاکستان را به حمایت از گروه‌های تروریستی و اتخاذ رویکرد دوگانه در قبال افغانستان متهم می‌کنند اما این کشور اتهامات کابل را همواره رد کرده است.

این در حالی است که اخیرا فعالیت داعش در شمال افغانستان افزایش یافته، کشورهای منطقه و برخی از مقامات محلی افغان نیز آمریکا را به حمایت از این گروه تروریستی متهم می‌کنند.

برخی از کارشناسنان بر این باورند که آمریکا در تبانی با برخی از کشورهای عربی، ترکیه و منطقه از طریق بنادر جنگجویان داعشی را از عراق و سوریه به افغانستان منتقل می‌کند.