سفیر چین : آماده همکاری با ولایت بامیان در عرصه های زراعت و حفاظت از میراث‌های فرهنگی هستیم

  • تاریخ انتشار : 1397/01/7 ساعت 07:00
n00160667-b

لیوجینگ سان؛ سفیر چین در افغانستان در سفر رسمی که روز گذشته به ولایت بامیان داشت، همکاری همه جانبه کشور اش را در عرصه های زراعت، حفظ و مرمت آثار باستانی و ایجاد رابطه دوستی دانشگاه بامیان را با دانشگاه های این کشور اعلام کرد.

سفیر چین در یک کنفرانس خبری در مرکز ولایت بامیان، مردم این ولایت را صلح دوست توصیف کرد و از همکاری های همه جانبه کشورش در بخش های زراعت، دانشگاه و حفظ مرمت و بازسازی ساحات تاریخی این ولایت اطمینان داد.

آقای سان افزود، خواهر خواندگی بامیان با ایالت گنسوی چین، مهم بوده و دولت چین در بخش های یاد شده با ولایت بامیان همکار خواهد بود.

محمد طاهر زهیر؛ والی بامیان نیز خواستار توجه بیشتر کشور چین در خصوص دانشگاه بامیان، زراعت بامیان و ساحات تاریخی و باستانی این ولایت شده و از مقامات چینی خواست تا بامیان را در این بخش ها همکاری کنند.
والی بامیان با اشاره با شباهت های بامیان با ایالت گنسوی چین گفت:“ بامیان از دو لحاظ با ایالت گنسوی چین شبهات دارد. اول اینکه در ایالت گنسوی چین ۷ ساحه آن ثبت میراث های فرهنگی یونسکو شده که بامیان نیز ۸ ساحه آن ثبت میراثهای فرهنگی این سازمان شده است و دوم اینکه ایالت گنسوی چین در عرصه تولیدات کچالو پیشتاز می‌باشد و بامیان نیز از این لحاظ با ایالت چین شبیه می‌باشد.“

سفیر چین در خصوص صلح افغانستان نیز اطمینان داده گفت:“ دولت چین به عنوان یک همسایه خوب برای افغانستان تلاش خواهد کرد تا زمینه صلح با گروه های مخالف دولت نیز فراهم شود.“

آقای سان افزود، دولت چین بدون حمایت از سمت خاص با تمامی طرف ها و گروه ها در افغانستان دوست می‌باشد و بدون حمایت از جناح خاص بر روند صلح افغانستان تاکید دارد.

قبل از ظهر امروز لیوجینگ سان؛ سفیر چین در راس یک هیئات بلند پایه دولتی وارد بامیان شده و با برگزاری کنفرانس مطبوعاتی همکاری کشور اش را در بخش های زراعت، دانشگاه و حفاظت از ساحات تاریخی و باستانی این ولایت اعلام کرد.