رئیس جمهور: دهلیز هوایی با عربستان و امارات متحده عربی باز می‌شود

  • تاریخ انتشار : 1397/01/3 ساعت 11:22
n00160481-b

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور می‌گوید که دهلیز هوایی افغانستان با عربستان و امارات متحده عربی در آینده گشایش خواهد یافت.

”محمد اشرف غنی“ رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در پایان مراسم جشن ”روز دهقان“ که تحت عنوان ”کشور من، دهقان من“ برگزار شده بود، با شماری از دهقانان دیدار کرد.

در این دیدار که در قصر سلام خانۀ ارگ انجام شد، رئیس جمهور ضمن تبریکی سال نو به باغداران و دست‌اندرکاران بخش زراعت، گفت: در دین مقدس اسلام، کار عبادت است و من از شما برای این‌که زمینه‌ی اشتغال برای تعداد زیادی از مردم فراهم کرده‌اید، تشکر می‌کنم.
رئیس جمهور در رابطه به مدیریت آب گفت که آب آبروی ماست و باید آب‌های کشور مهار شده و در دسترس همۀ مردم به گونۀ عادلانه قرار گیرد.

رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که از زمین‌های وافر کشور استفاده زیاد نشده است؛ ما برنامه‌هایی روی دست داریم تا برای تمام دهقانان زمینۀ توزیع قباله شرعی را فراهم کنیم تا زمین‌های آنان محفوظ گردد.
اشرف غنی به محصول کچالوی ولایت بامیان نیز اشاره کرد و گفت که با ایجاد دستگاه‌های تولید چیپس، باید واردات چیپس خارجی جلوگیری شود.

وی افزود: باید تخم‌های اصلاح شده به دسترس دهقانان قرار گیرد، تا سطح تولیدات زراعتی بیشتر شود.

دهلیز هوایی با عربستان و امارات
رئیس جمهور گفت: تولیدات زعفران در چین بازار پیدا کرده و باید بازاریابی این محصول زراعتی و سایر محصولات بیشتر گردد.

وی افزود که جلغوزه از انحصار بازار پاکستان بیرون شود و اگر در زمینۀ بازاریابی زعفران، جلغوزه، بادام و زیره توجه صورت گیرد، سالانه کشور ما نزدیک به دو میلیارد دالر سود کسب می‌کند.
رئیس جمهور با اشاره به میکانیزه شدن زراعت، گفت که دهقانی باید به علم مبدل شود و وسایل زراعتی تغییر و عصری گردد. در این زمینه، باید وزارت زراعت با دهقانان مشترکاً کار کند.
وی در خصوص بازاریابی به محصولات زارعتی دهقانان گفت که باید بازاریابی به سه محور- بازار ملی، بازار منطقه‌ای و بازار بین المللی استوار باشد.

غنی همچنین به بازار داخلی اشاره کرد و گفت که در قسمت بازار ملی به تولیدات داخلی ۲۵ درصد ترجیح داده شده و همه نهادهای دولتی به شمول وزارت های دفاع ملی و امور داخله از تولیدات داخلی استفاده خواهند کرد.
رئیس جمهور به وزارت زراعت دستور داد تا تمام اتحادیه‌های زراعتی را تثبیت و این اتحادیه‌ها باید دارای مهر و امضای مشخص باشند.
وی با تاکید بر اینکه بازاریابی به محصولات زراعتی کشور، وظیفه ماست، در رابطه به بازار منطقه‌ای گفت که اکنون بازارهای منطقه‌ای به روی محصولات زراعتی افغانستان باز شده و در شهر ترمذ ازبکستان بازار بسته‌بندی تولیدات زراعتی افغانستان گشایش می‌یابد.
رئیس جمهور کشور در رابطه به بازار بین‌المللی گفت که با کشورهای اروپایی و همچنان عربستان و امارات متحدۀ عربی در حال مذاکره هستیم تا برای تولیدات افغانستان بازاریابی صورت گیرد و دهلیز هوایی با عربستان و امارات متحدۀ عربی نیز گشایش خواهد یافت.

در این مراسم نصیر احمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری نیز گفت که راهیابی محصولات دهقانان افغانستان در بازارهای بین المللی از طریق دهلیز هوایی، به رشد و تقویت سکتور زراعت کمک کرده است.

وی افزود که با مدیریت آب های کشور، زمین های زراعتی بیشتر آبیاری می شود و در سال جدید، پروژه های بزرگ مانند کانال زمین داور، کانال اندخوی و سیستم های آبیاری در ولایات کندز، جوزجان و سرپل، زمین های بیشتری تحت آبیاری قرار خواهد داد.
در ادامه هم دهقانان صحبت کردند و خواهان ایجاد بیشتر سردخانه‌ها، پروسس و بسته‌بندی میوه‌جات و سبزیجات و همچنان بازاریابی به محصولات زراعتی شان شدند.