خرید بالگردهای روسی توسط دولت افغانستان

  • تاریخ انتشار : 1396/12/21 ساعت 13:19
139612211412453113604404

آمریکا در حالی برای جایگزینی بالگردهای ساخت روسیه با بالگردهای «بلک‌هاوک» تلاش می‌کند که وزارت دفاع افغانستان از خرید مجدد بالگردهای روسی از کشور بلاروس خبر داده است.

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد به منظور تقویت نیروهای هوایی ارتش این کشور قراردادی را برای خرید چهار فروند بالگرد روسی با کشور بلاروس به امضا رسانده است.

ژنرال «دولت وزیری» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به گفت: قرارداد خرید بالگردهای روسی بین دولت افغانستان و کشور بلاروس در هند به امضا رسیده است.

وی افزود: بر اساس قراردادی که به امضا رسیده کشور بلاروس چهار بالگرد تهاجمی ساخت روسیه از نوع «میل ۳۵» را با کمک مالی هند دریافت خواهد کرد.

وزیری تصریح کرد بالگردهای میل ۳۵ روسی از تاثیرگذاری خوبی در عملیات‌های نظامی نیروهای امنیتی افغان برخوردار هستند که سبب تقویت نیروی هوایی ارتش افغانستان خواهد شد.

هند پیش از این نیز چهار فروند بالگرد جنگی ساخت روسیه را به منظور حمایت از نیروهای امنیتی افغان خریداری کرده بود و در اختیار ارتش افغانستان قرار داد.

سال گذشته میلادی پنتاگون اعلام کرد که در نظر دارد تا برای جایگزینی بالگردهای روسی در افغانستان ۱۵۰ فروند بالگرد از نوع «یواچ۶۰ای» بلک هاوک را به ارتش افغانستان تحویل دهد.

همچنین وزیر دفاع افغانستان نیز در نشست بروکسل گفته بود که ارتش افغانستان نیازی به استفاده از بالگردهای روسی ندارد و مایل است تا بالگردهای روسی خود را با بالگردهای پیشرفته آمریکایی جایگزین کند.

این در حالی است که سال گذشته با رسیدن چندین بالگرد بلک هاوک به افغانستان و آغاز روند آموزشی استفاده از بالگردهای آمریکایی، جایگزین شدن بالگردهای روسی در این کشور بطور رسمی رقم خورد.

نتهای پیام/.