اشرف غنی شفافیت مالی موسسات خارجی را خواستار شد

  • تاریخ انتشار : 1396/12/20 ساعت 14:04

رئیس جمهوری افغانستان در نشست مشترک خود با موسسات غیر دولتی فعال در کابل که اغلب آنها نهادهای مدنی و بین المللی خارجی بودند از ضرورت ارایه بودجه واحد برای کارهای آینده سخن گفت و خواستار شفافیت در عملکرد مالی و تعریف دقیق اهداف مد نظر برای فعالیت این نوع موسسات شد.

«محمد اشرف غنی » روز یکشنبه در این نشست که با عنوان «نقش و اهمیت موسسات غیر دولتی در کاهش فقر و توسعه متوازن» جریان داشت از موسسات کمک کننده به کشورش خواست که از کارهای پراکنده و غیر موثر خودداری کنند.

رئیس جمهوری افغانستان از این موسسات خواست که از کارهای که طی ۱۷ سال گذشته این موسسات انجام داده اند و میزان اعتباری که مصرف کرده اند، دستاوردها و نتایج حاصل از این عملکردها را به دولت افغانستان ارائه کنند.

غنی به حاضرین گفت که برای کارکردهای مثبت خود و نقشه توسعه که در سطح کشور در نظر دارند طرحی مشخص ارائه کنند و همچنین بودجه خود را شفاف و بطور سالانه به دولت گزارش کنند.

وی تأکید کرد که تمام موسسات خارجی و سازمان ملل متحد در ۱۷ سال گذشته نتوانستند کابل را به یک شهری برای زندگی مبدل کنند و این موضوع نشان می دهد که همه چیز پول نیست بلکه اندیشه سالم و طرح درست شرط است.

رئیس جمهوری افغانستان از موسسات خارجی خواست که به مردم خیرات ندهند، بلکه شیوه ارزشی برای کار ایجاد کنند تا مردم بتوانند برای آینده خود کار ثابت و مستمر بدست بیاورند.

وی تأکید کرد که در هیچ کشوری تاکنون کارهای پروژه ای منجر به پیشرفت نشده و هزینه مدیریتی این نوع اقدامات همواره بیشتر از اصل نتایج بوده است و این موضوع در کشورهای مختلف ثابت شده است.

به گفته رئیس جمهوری افغانستان، سازمان ملل متحد با دولت این کشور به نتیجه واحدی رسیده اند که سالانه بودجه آن سازمان برای افغانستان بطور مشخص با اهداف معین و تدوین عملکردی روشن دنبال شود و دولت نیز متعهد به ارایه بودجه شفاف خود و آن سازمان نیز این شفافیت و بودجه واحد را تایید می کند.

اشرف غنی از موسسات خارجی و وزارت اقتصاد کشورش خواست که رقم هزینه های انی نهادها مشخص و نیز دستاوردها و نتیجه این هزینه ها روشن شود.

وی برای نمونه از یک عملکرد شفاف مالی با اهداف روشن گفت که یک کارخانه تولید فولاد در کشور ساخته شده که بخش خصوصی ۳۵ میلیون دلار در آن سرمایه گذاری کرد و بطور مشخص با تولیدات محصول آن ۳۳ درصد واردات فولاد افغانستان کاهش یافت .

غنی افزود: همچنین دهلیزهای هوایی برای صادرات میوه افغانستان ایجاد شد که در آن بیش از ۸۰۰ هزار دلار مصرف شد و بر اساس بررسی اولیه ۳۰ میلیون دلار در صادرات میوه تازه رشد ایجاد شد.

وی سپس به موسسات و سازمان های خارجی فعال در کشورش گفت که باید برای کارهای خود بتوانند چنین نتایجی را ارائه کنند و دولت افغانستان دیگر چنین اقدامات بدون برنامه و راه عملی اجرا و نتایج نامعلوم و بی دستاورد را نمی پذیرد.

رئیس جمهوری افغانستان خطاب به وزارت اقتصاد کشورش گفت که تا ۴ سال آینده کارهای دولت باید به سمتی حرکت کند که درآمد داخلی افغانستان به ۸ میلیارد دلار برسد که در غیر این صورت این کشور از وضعیت فقر و بدبختی نجات نخواهد یافت و وی نیز نمی خواهد هرروز برای دریافت کمک به کشورهای خارجی برود.

اشرف غنی از موسسات خارجی خواست که اگر مغز متفکر دارند طرح شان را برای توسعه روشن در افغانستان به این دولت ارائه کنند و دولت نیز طرح های خود را عرضه خواهد کرد.

به گفته وی در زمان دولت وحدت ملی ظرفیت ادارات دولتی به حدی رسیده است که دیگر هر اداره دارای طرح و برنامه مستقل و روشن است و از موسسات خارجی خواست که با ادارات دولتی از نزدیک وارد بحث و گفت و گو شوند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که موسسات خارجی در سال ۱۳۹۵ در این کشور ۵۰ میلیون دلار هزینه کرده اند که باید شفاف معلوم شود توازن ، اثربخشی و ماندگاری آن هزینه ها چه اندازه بوده است.

اشرف غنی گفت که دیگر از شعار و برنامه نویسی باید عبور کرد و وارد عملکرد شفاف و قابل حسابرسی شویم و به یکدیگر جوابگو باشیم و دیگر ناامنی را بهانه قراردادن ، کار قابل قبولی نیست.

وی بصورت نمونه از برخی از استان ها و شهرستان هایی که صد درصد امن هستند یاد کرد و افزود که این موسسات تاکنون در این مناطق چه کارهایی انجام داده اند و باید توضیح بدهند.

اما وی به برخی موسسات از جمله بیمارستان «اورژانس» کابل و موسسه طبی «فرانسه و آغاخان» اشاره کرد و گفت که این موسسات از وضعیت پروژه ای خارج شده اند و به یک نهاد پایدار بدل شده است و نمی توان اثرگذاری آنها را نادیده گرفت و کاملا شفاف سالانه یک میلیون دلار به آنها کمک می شود.

رئیس جمهوری افغانستان از همه موسسات خارجی تقاضا کرد که عملکرد موثر و شفاف خود را ثابت کنند و امور جاری را به روندهای پایدار مبدل سازند.

او از بازگشت بیمارستان پزشکان بدون مرز به افغانستان قدردانی کرد و فعالیت دوباره آنها را در استان قندوز مناسب خواند و از تخصیص زمین برای ساخت بیمارستان ویژه آنها خبر داد.

بیمارستان پزشکان بدون مرز در مهر ماه سال ۱۳۹۴ در قندوز هدف حملات هوایی آمریکا قرار گرفت که در جریان آن بیش از ۴۰ پزشک و بیمار کشته یا زخمی شدند که از آن پس فعالیت این بیمارستان متوقف مانده بود.

به گفته غنی بر اساس آمار وزارت اقتصاد افغانستان واردات این کشور ۹ برابر صادرات است که بخش زیادی از این واردات محصولات کشاورزی است که خود افغانستان توان تولید آنها را دارد.

افغانستان بنا به گفته وزیر اقتصاد این کشور بودجه سال ۱۳۹۷ خود را در حالی به ارزش تقریبی ۵ میلیارد دلار به مجلس ارایه کرده است که محل تامین بیش از ۵۰ درصد آن منابع خارجی است.

فساد مالی در ساختارهای عملکردی نهادهای دولتی و موسسات خارجی در افغانستان اغلب در تمام گزارش های ارایه شده از سوی سازمان های ناظر و نهادهای بین المللی مورد اشاره قرار می گیرد.

برخی از کارشناسان بر این باورند که حجم و ارزش پول های تبخیر شده در کویر تاریک فساد مالی موجود در افغانستان ؛ خود جذابیتی پنهان برای برای تداوم ناامنی در این کشور محسوب می شود.