بمباران مسیر پیروزی‌ ترامپ برای شکست طالبان در افغانستان

  • تاریخ انتشار : 1396/11/23 ساعت 12:09
n00036234-b

در حالی که آمریکا با بازگرداندن بمب‌افکن‌های B-۵۲ به افغانستان حملات هوایی در کشور را تشدید کرده اما به نظر کارشناسان ترامپ نمی‌تواند با بمباران مسیر پیروزی‌اش در افغانستان را هموار کند و یا ایدئولوژی طالبان را شکست دهد.

در حالی که حدود ۶ ماه از اعلام استراتژی ترامپ در افغانستان می‌گذرد و حملات هوایی در کشور افزایش بی‌سابقه‌ای یافته است، اما این حملات نه تنها سبب شکست طالبان نشده بلکه بر اساس گزارش‌های رسمی آمریکا، مناطق تحت کنترل این گروه در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال گذشته میلادی افزایش ۲ برابری داشته است.

به گفته «تام گرسبک» سخنگوی مأموریت «حمایت قاطع»تا اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی ۵۶ درصد از شهرهای افغانستان تحت کنترل و یا نفوذ دولت افغانستان قرار داشت، ۳۰ درصد تحت درگیری و حدود ۱۴ درصد نیز تحت کنترل مخالفان مسلح قرار دارد.

این در حالی است که پس از اعلام استراتژی امنیتی ترامپ برای افغانستان، حملات هوایی آمریکا به طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته و براساس اطلاعات منتشر شده توسط نیروی هوایی آمریکا، هواپیماهای این کشور در نوامبر سال ۲۰۱۷ بیش از ۷۵۰ بمب را در افغانستان مورد استفاده قرار دادند که این بالاترین مقدار حملات هوایی از نوامبر سال ۲۰۱۰ را نشان می‌دهد.

گفتنی است که سال ۲۰۱۰ میلادی ۱۰۰ هزار نظامی آمریکایی در افغانستان حضور داشتند و اکنون این نظامیان حدود ۱۶ هزار نفر هستند.

در سال‌های گذشته فرا رسیدن فصل سرما همواره کاهش درگیری‌ها در افغانستان را به همراه داشت، اما در دسامبر سال گذشته برای نخستین بار در ۱۶ سال اخیر، کاهش دما سبب سردی جنگ افغانستان به ویژه حملات هوایی در این کشور نشده است.

در دسامبر سال ۲۰۱۷ نیروی هوایی آمریکا ۴۵۵ حمله را در افغانستان انجام داد، در حالی که این حملات در زمان مشابه تنها ۶۵ مورد بود و حتی در دسامبر سال ۲۰۱۲ هنگامی که حدود ۱۰۰ هزار نظامی آمریکایی در افغانستان حضور داشتند در این ماه تنها ۲۰۲ حمله هوایی صورت گرفت.

دولت ترامپ با افزایش دو برابری شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان و تشدید بی‌سابقه حملات هوایی در حالی بر نظامی‌گری در افغانستان تأکید دارد که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بحران افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و برای برقراری صلح در این کشور تمام طرف‌های درگیر وارد گفت‌وگوهای صلح شوند.

با این حال با بازگشت بمب‌افکن‌های غول‌پیکر B-52 به آسمان افغانستان احتمال تشدید بیش از پیش حملات هوایی در افغانستان و در پی آن افزایش تلفات غیرنظامیان افغان وجود دارد.

بیش از چند ماه از زمانی که ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان خبر بازگشت این ماشین جنگی غول‌پیکر آمریکایی به این کشور را داده که خبر ثبت رکوردی دیگر توسط این بمب‌افکن‌ها منتشر شد.

به گزارش فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان این بمب‌افکن‌ها در هفته گذشته طی ۹۶ ساعت بیشترین تعداد بمب‌های کنترل شونده از توسط یک فروند B-52 را شکست.

در این بیانیه آمده است که در حملات اخیر هوایی آمریکا بر مواضع طالبان در نزدیکی مرز چین و تاجیکستان ۲۴ بمب «هدایت دقیق» را پرتاب کرده است که بیشترین مقدار پرتاب این بمب از یک بمب‌افکن B-52 است.

این پرنده‌های غول‌پیکر قابلیت حمل تا ۷۰ هزار پوند (حدود ۳۲ تن) بمب را دارد؛ به طور میانگین نیز هر بمب از ۲۲۰ تا حدود ۹۰۰ کیلوگرم (بمب هدایت دقیق) وزن دارد و بنابراین هر فروند از این بمب‌افکن قابلیت حمل بیش از ۱۰۰ بمب، ۷۰ درصد بمب‌های معمولی و ۳۰ درصد بمب‌های هوشمند را دارد.

گفتنی است که این بمب‌افکن استراتژیک دوربرد در پایگاه هوایی «العدیده» قطر مستقر است و پس از سال ۲۰۰۵ و پایان حضور این هواپیماها در آسمان افغانستان، بار دیگر در نوامبر سال گذشته میلادی این بمب‌افکن‌ها به افغانستان بازگشته‌اند.

از سوی دیگر نیز حملات آمریکا در افغانستان در حالی افزایش یافته است که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این موضوع تنها طالبان را برای بیرون راندن نیروهای خارجی از افغانستان مصمم‌تر می‌کند.

«گرِگ دابس» روزنامه نگار و تحلیلگر سرشناس آمریکایی اخیرا در یادداشتی اظهار داشت هر چه جنگ در افغانستان طولانی‌تر شود، طالبان نیز برای خروج تا آخرین نیروی خارجی از کشورشان مصمم‌تر می‌شوند.

از سوی دیگر نیز «برهان عثمان» تحلیلگر ارشد «گروه بین‌المللی بحران» چندی پیش درباره استراتژی ترامپ گفته بود که واشنگتن اکنون کاری را می‌خواهد انجام دهد که پیش از این با ۱۰۰ هزار نظامی موفق به انجام آن نشده است. وی اظهار کرد که هدف طالبان از جنگ در افغانستان این است که “ ما یک دولت مشروع بودیم که به جای ما دولتی دست نشانده ایجاد شده است.“ و افزود که این استراتژی جدید به طالبان انگیزه بیشتری به ادامه جنگ می‌دهد.

«بارنت روبین » کارشناس ارشد مسائل افغانستان که سابقه کار با وزارت خارجه آمریکا در زمان ریاست جمهوری اوباما را نیز داشته شکست طالبان را «غیرممکن» می‌داند.

«رحیم‌الله یوسف‌زی» خبرنگار و کارشناس مطرح پاکستانی نیز چندی پیش تصریح کرد که با توجه به کنترل و نفوذ طالبان در برخی مناطق شمالی افغانستان، اکنون دیگر حمایت از این گروه به اقوام پشتون محدود نمی‌شود.

با این حال، افزایش حملات هوایی آمریکا در افغانستان ممکن است به طور موقتی نتیجه داشته باشد اما تلفات غیرنظامیان افغان فرصت حل حقیقی بحران افغانستان را از بین می‌برد.

استراتژی ترامپ ممکن است دستاوردهای تاکتیکی را به همراه داشته باشد، اما بعید است که روند جنگ را به نفع واشنگتن تغییر دهد و یا انگیزه گروه بومی و ایدئولوژیک را برای ادامه جنگ از بین ببرد، حال اینکه پیش از این نیز تلفات جنگی تاثیری بر تمایل رهبران طالبان برای مذاکره نداشته است.

استراتژی واشنگتن برای افغانستان تاکنون نه تنها تشدید درگیری‌ها را به همراه داشته است، بلکه وقتی ترامپ تصریح کرد که با طالبان مذاکره نمی‌کند، امیدها برای برقراری یک راه‌حل سیاسی از طریق مذاکرات در افغانستان را نیز به شدت کمرنگ کرد؛ چیزی که در نهایت مردم افغانستان هزینه آن را خواهند پرداخت.