سفیر هند در سازمان ملل: امنیت در افغانستان به تغییر سیاست پاکستان بستگی دارد

  • تاریخ انتشار : 1396/10/30 ساعت 12:25
1396103012415024913084774

سفیر هند در نشست ویژه سازمان ملل اعلام کرد که پاکستان باید سیاست تفکیک تروریسم به خوب و بد را تغییر دهد زیرا تنها با این رویکرد می‌توان صلح را در افغانستان برقرار کرد.

«اکبرالدین» سفیر هند در سازمان ملل در نشست ویژه شورای امنیت درباره افغانستان بر لزوم نابودی مراکز امن تروریستی در خارج از این کشور تاکید کرد.

وی افزود: برای حل این موضوع باید بر چالش‌هایی که از سوی مراکز امن تروریستی در خارج از مرزهای افغانستان قرار دارد تمرکز شود.

سفیر هند در سازمان ملل تاکید کرد: پاکستان باید سیاست خود مبنی بر تفکیک تروریسم به خوب و بد را تغییر دهد زیرا تنها با تغییر ذهنیت درباره تروریسم می‌توان صلح را در افغانستان برقرار کرد.

اکبرالدین تصریح کرد تروریسم و بی‌ثباتی تحمیل شده از خارج مرزهای افغانستان مانع توسعه و برقراری صلح در این کشور است.

دیپلمات هندی خاطرنشان کرد تروریسم آسیب‌های فراوانی به افغانستان وارد کرده است اما رشد این پدیده در این کشور تمام منطقه را تهدید می‌کند.

وی گفت: حمایت از صدای صلح در افغانستان از سوی جامعه بین‌المللی به تنهایی کافی نیست بلکه باید بر مراکز امن تروریستی که در خارج از مرزهای افغانستان تمرکز شود.

اکبر الدین اظهار داشت: هند برای اینکه افغانستان در منطقه جایگاه خود را دوباره احیا کند، متعهد به همکاری با کشورهای منطقه و جامعه بین‌المللی باقی خواهد ماند.

سفیر هند در سازمان ملل گفت: کسانی که تروریسم را بر اساس خوب و بد تفکیک می‌کنند حمله به پایگاه پتانکوت در هند را نیز طراحی کرده بودند و عامل حملات تروریستی در افغانستان نیز هستند.

وی افزود: حامیان طرز تفکر تروریسم بر اساس خوب و بد نمی‌توانند برقراری صلح در افغانستان و منطقه را تحمل کنند زیرا آنها ذهنیتی دارند که مخالف همگرایی در منطقه برای پیشرفت و توسعه هستند.

این در حالی است که در بازدید هیئت شورای امنیت سازمان ملل از کابل مقامات افغان، دولت پاکستان را به کارشکنی در روند صلح متهم کردند و خواستار اعمال فشار شورای امنیت سازمان ملل بر این کشور شدند.

اما مقامات پاکستانی همواره این اتهامات را تکذیب کرده‌اند.