کشته شدن یک نظامی تاجیکستان۱۵۰ هزار نفر در افغانستان را با خطر قحطی روبرو کرد

  • تاریخ انتشار : 1396/10/18 ساعت 15:14

پس از کشته شدن یک سرباز تاجیکستانی در مرز مشترک با افغانستان، مقامات تاجیک مسیرهای مواصلاتی چندین ولسوالی و هم‌ مرز با ولایت بدخشان را مسدود کرده‌اند که ۱۵۰ هزار نفر را در آستانه قحطی قرار داده است.

حدود چند ماه قبل یک سرباز تاجیکستانی در ۱۰ کیلومتری خط مرزی این کشور با افغانستان کشته شد و وزارت داخله تاجیکستان اعلام کرد که این نظامی از سوی قاچاقچیان افغان هدف قرار گرفته است.

دولت تاجیکستان در واکنش به این حادثه از یک ماه گذشته تاکنون مسیرهای مواصلاتی این کشور را با چندین ولسوالی مرزی ولایت بدخشان در شمال افغانستان مسدود کرده است.

مسیرهای مواصلاتی ولسوالی های مرزی بدخشان با مرکز این ولایت هنوز مسدود است، در حالی که ساکنان این مناطق مرزی مواد غذایی و نیازهای اساسی خود را از کشور تاجیکستان تهیه می‌کنند.

در حال حاضر کشور تاجیکستان نیز از حدود یک ماه گذشته گذرگاه‌های مرزی خود را به روی ولسوالی های مرزی ولایت بدخشان مسدود کرده است. نرخ مواد غذایی در این مناطق به دو برابر افزایش یافته و حدود ۱۵۰ هزار نفر در آستانه قحطی قرار گرفته‌اند.

«نیک محمد نظری» سخنگوی والی بدخشان می گوید مقداری مواد خوراکی به ولسوالی های واقع در مرز با تاجیکستان از طریق هوا انتقال یافته ولی به هیچ وجه کافی نیست.

وی در ادامه تصریح کرد برای بازگشایی دوباره گذرگاه‌های مرزی با تاجیکستان در حال گفت‌وگو هستیم اما این کشور هنوز زمان بازگشایی گذرگاه‌های مرزی خود را مشخص نکرده است.

پنج ولسوالی ولایت بدخشان در مرز با تاجیکستان قرار دارند که آن ها از طریق پل‌های مواصلاتی با کشور تاجیکستان وصل شده است که زمینه رفت و آمد و انتقال کالاهای تجاری را فراهم می‌کند و راه دیگری نیز وجود ندارد.

بر اساس توافقات صورت گرفته بین افغانستان و تاجیکستان قرار بود این مسیرهای مواصلاتی به منظور انتقال مواد غذایی به ولسوالی های مرزی بدخشان گشایش یافت اما مقامات تاجیک تاکنون به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

وزارت داخله تاجیکستان معتقد است که قاچاقچیان با استفاده از مسیرهای مواصلاتی ولسوالی های مرزی افغانستان وارد خاک این کشور می‌شوند و یک نظامی تاجیکستانی نیز هدف قرار گرفته است.

«محمد غفران» فرماندار مرزی «خواهان» ولایت بدخشان اظهار داشت: مقداری مواد غذایی در انبارهای دولتی و شخصی در این شهرستان وجود دارد اما رو به اتمام است.

وی افزود: حکومت محلی و ولسوالی خواهان و سایر مناطق مرزی برای بازگشایی گذرگاه‌های مرزی تاجیکستان تلاش می‌کنند، اما به نظر نمی‌رسد که مسیرهای مواصلاتی با کشور تاجکیستان به زودی بازگشایی شود.

ولسوالی های «خواهان»، «واخان»، «نسی»، «شغنان» و «شکی» از مناطق مرزی ولایت بدخشان هستند که هر کدام از این ها حدود ۲۵ هزار نفر جمعیت دارد.

به دلیل بارش سنگین برف مسیرهای منتهی به این ولسوالی ها مسدود می‌شود و مردم این مناطق مواد مورد نیاز خود را از تاجیکستان تهیه می‌کنند.

با این وجود حدود ۱۵۰ هزار نفر به دلیل بسته شدن مسیرهای مرزی تاجیکستان با ولسوالی های ولایت بدخشان در خطر گرسنگی و قحطی قرار دارند.