«سپکو»: معیاری برای اهداف واشنگتن و چگونگی تقویت نیروی هوایی افغانستان وجود ندارد

  • تاریخ انتشار : 1396/10/17 ساعت 10:33

سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان در گزارش تازه خود با بررسی روند آموزش و توانمندسازی نیروی هوایی این کشور اعلام کرد که تعریف مشخصی از هدف نهایی و معیارهایی برای ارزیابی این روند وجود ندارد.

«جان سپکو» سربازس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان در گزارشی به بررسی بهبود توانایی نیروی هوایی افغانستان، ماموریت مشاوره‌ای ناکارآمد نظامیان خارجی، حمایت پیمانکارهای خارجی، مشکلات آموزشی نیروی هوایی افغان پرداخت.

اهداف نیروهای خارجی برای آموزش نیروی هوایی افغان تبدیل این نیروها به نیرویی «حرفه‌ای، توانا و پایدار» عنوان شده است، اما بهبود وضعیت این نیروها قابل بررسی نیست زیرا تعریف مشخصی از هدف نهایی و معیارهای برای ارزیابی توانایی و ظرفیت‌های نیروی هوایی افغانستان ارائه نشده است.

وضعیت تعمیر و نگهداری بالگردها و هواپیماهای نیروی هوایی افغانستان نیز به شرح زیر است:

ناوگان بالگردهای «Mi-17» ۲۰% توسط نیروهای قراردادی ۸۰% توسط تعمیرکاران افغان
ناوگان هواپیماهای «C 130» ۱۰۰% توسط نیروهای قراردادی ۰% توسط تعمیرکاران افغان
ناوگان هواپیماهای «A-29» ۶۰% توسط نیروهای قراردادی ۴۰% توسط تعمیرکاران افغان
ناوگان بالگردهای «MD 530» ۶۵% توسط نیروهای قراردادی ۳۵% توسط تعمیرکاران افغان
ناوگان هواپیماهای «C 208»

جدول بالا نشان‌دهنده ادامه وابستگی نیروی هوایی افغان به نیروهای قراردادی خارجی برای تعمیر و نگهداری از بالگردها و هواپیماهای موجود در ناوگان هوایی این کشور است.

این در حالی است که واشنگتن در نظر دارد تا بالگردهای «Mi-17» روسی را از ناوگان هوایی ارتش افغانستان خارج کرده و بالگردهای «بلک هاوک» ساخت خود را جایگزین آن کند.

پیش از این نیز وزارت دفاع آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که به دلیل برخی مشکلات از جمله آموزش خلبانان، نگهداری و تعمیر بالگردها روند جایگزینی بالگردهای آمریکایی با نمونه‌های روسی سال‌ها زمان خواهد برد.

این در حالی است که نیروی هوایی افغانستان برای تعمیر و نگهداری بالگردهای بلک هاوک کاملا به نیروهای قراردادی خارجی وابسته است و حتی آموزش خلبانان جدید برای پرواز با این بالگردها نیز به چالش دیگری برای پنتاگون تبدیل شده است.

واشنگتن در نظر دارد تا در مجموع ۱۶۰ فروند از این بالگردها را در اختیار ارتش افغانستان بگذارد اما با سرعت کنونی روند انتقال تا پایان سال ۲۰۱۹ تنها ۵۲ فروند از این بالگردها در اختیار نیروی هوایی افغانستان گذاشته خواهد شد.

از سوی نیز اطلاعات منتشر شده توسط «فرماندهی آموزش، مشاوره و کمک» به نیروی هوایی افغانستان نشان می‌دهد که این نیروها فعالیت‌های خود را در زمینه‌های حملات هوایی، عملیات‌های دیگر و انتقال محموله‌ها به شدت افزایش داده است.