ادعای رئیس شورای ولایتی ارزگان: نیروهای امنیتی افغانستان به مخالفان دولت سلاح و مهمات می‌فروشند

  • تاریخ انتشار : 1396/09/22 ساعت 14:48
1396092210400854212770604

رئیس شورای ولایتی ارزگان گفته است که به دلیل وجود فساد و بی‌کفایتی در رهبری نیروهای امنیتی در ولایت ارزگان، نیروهای افغان به مخالفان مسلح دولت سلاح و مهمات می‌فروشند.

وجود فساد اداری و ضعف در مدیریت نیروهای امنیتی افغان سبب گسترش ناامنی در ولایت ارزگان شده است.

«امیرمحمد بارکزی» رئیس شورای ولایت ارزگان می گوید: نیروهای امنیتی افغان در این ولایت به مخالفان مسلح دولت اسلحه و مهمات می‌فروشند.

وی افزود: این موضوع باعث شده است تا وضعیت امنیتی در این ولایت بدتر شود و مخالفان مسلح دولت تا حاشیه شهر «ترینکوت» مرکز ولایت ارزگان نیز پیشروی کرده‌‌اند همچنین تمام مسیرهای منتهی به مراکز شهرستان‌ها در این ولایت مسدود شده است.

دو روز پیش «رحمت‌شاه قیمتی» فرمانده نیروهای ارتش در ارزگان گفته بود که برخی از افراد در نیروهای پلیس تعدادی از پاسگاه‌های امنیتی را به مخالفان مسلح دولت فروخته‌اند.

«عبدالواحد پتان» معاون والی ارزگان نیز در واکنش به این موضوع تصریح کرد برخی از فرماندهانی که در راس واحدهای عملیاتی پلیس قرار دارند افراد با نفوذ قومی‌اند که برکناری آنها کار ساده‌ای نیست.

وی اظهارداشت: در برخی از موارد که این فرماندهان با دولت دچار اختلاف شده‌اند دست به واکنش مسلحانه علیه دولت زده‌اند.

«نصرت رحیمی» معاون سخنگوی وزارت کشور در واکنش به این موضوع نیز گفت: وزارت کشور افغانستان موضوع فروش پاسگاه‌های امنیتی را بررسی خواهد کرد.

ژنرال «دولت وزیری» سخنگوی وزارت دفاع نیز تاکید کرد: واحد اطلاعاتی ارتش وارد عمل شده است و اگر این موضوع حقیقت داشته باشد با عاملان آن برخورد خواهیم کرد.

این در حالی است که سال گذشته نیروهای پلیس در ارزگان بیش از ۲۱ پاسگاه را بدون درگیری به طالبان واگذار کردند اما مقامات افغان از آن به عنوان عقب نشینی تاکتیکی یاد کردند.

از سوی دیگر، «عبیدالله بارکزی» نماینده مردم ارزگان در پارلمان نیز از وجود گسترده‌ فساد اداری در تشکیلات پلیس ولایت ارزگان در گذشته خبر داده بود.

این در حالی است که فساد در نهادهای امنیتی در سال‌های اخیر بارها خبرساز شده و این موضوع انتقاد کشورهای حامی دولت افغانستان را نیز برانگیخته است.