رئیس جمهور افغانستان خواستار استعفای «عطامحمد نور» شده است

  • تاریخ انتشار : 1396/09/22 ساعت 14:02
790166

رئیس جمهور از عبدالله عبدالله درخواست کرده که خواسته‌اش مبنی بر استعفای «عطامحمد نور» از ولایت بلخ را به این عضو ارشد حزب جمعیت اسلامی افغانستان منتقل کند.

به گزارش خبرگزاری آسیا، پس از نشست اخیر رهبران اپوزسیون دولت افغانستان در گردهمایی قندهار، اشرف غنی از عبدالله خواسته که به عطامحمد نور بگوید تا از مقام ولایت بلخ کناره گیری کند.

والی بلخ در واکنش به این موضوع اظهار داشت: حکومت وحدت ملی بر اساس توافق تشکیل شده و بر اساس توافقنامه‌ سیاسی آنها ۵۰ درصد در دولت سهم دارند به همین دلیل اشرف غنی صلاحیت برکناری او را ندارد.

بر اساس این گزارش، «امان‌الله گذر» فرمانده حزب جمعیت اسلامی در شمال، «حضرتعلی» نماینده ننگرهار در پارلمان و فرمانده سابق جهادی، «جان احمدخان» فرمانده سابق جهادی در «پروان» و ژنرال «رازق» فرمانده پلیس قندهار و تعدادی از اعضای رهبری حزب جمعیت با برکناری والی بلخ اعلام مخالفت کرده و عطامحمدنور را خط قرمز خود دانسته‌اند.

گفته می‌شود که رهبران حکومت وحدت ملی به دلیل ایستادگی و مخالفت فرماندهان پرنفوذ و اعضای شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی از اعلام برکناری عطامحمد نور از ولایت بلخ خودداری کرده است.

ماه گذشته نیز اخباری مبنی بر برکناری عطامحمد نور از سوی اشرف غنی منتشر شده بود که توسط دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تکذیب شد.

پیش از این نیز گزارش‌های متعددی از تلاش اشرف غنی برای کسب حمایت عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان برای برکناری عطامحمد نور از ولایت بلخ منتشر شده است.

این در حالی است که تا کنون والی بلخ و ریاست اجرایی دولت افغانستان به این موضوع واکنش نشان نداده‌اند.