عبدالله خطاب به حکمتیار: دامن زدن به تعصبات قومی زهری کشنده برای ثبات افغانستان است

  • تاریخ انتشار : 1396/09/20 ساعت 09:53
abdullah-

رییس اجرایی کشور در واکنش به اظهارات روز گذشته گلبدین حکمتیار اظهار نمود که تحریک یک ولایت علیه ولایت دیگر هیچ فردی را به هدف اش نخواهد رسانید و دامن زدن به تعصبات قومی را زهری کشنده برای ثبات افغانستان است.

عبدالله که امروز در نشست شورای وزیران، در صحبت‌های مقدماتی‌اش، به وزرای تازۀ کابینه آرزوی موفقیت کرد و از پارلمان به خاطر رأی اعتماد به کاندیدوزیران سپاس‌گزاری نمود.

رییس اجراییه کشور در بخشی از اظهاراتش با اشاره به وضعیت امنیتی کشور، از نهادهای امنیتی خواست که به وضعیت ولایات ننگرهار، فاریاب، جوزجان و سرپل به گونۀ فوری رسیده‌گی نمایند. دوکتور عبدالله عبدالله با ابراز این‌که صدها خانواده در ولسوالی خوگیانی ننگرهار بیجاشده و نیازمند کمک و رسیدگی می‌باشند، ابراز داشت که مردم مناطق خوگیانی و شینواری در مقابله با داعش قربانی‌های زیادی تقدیم کرده اند و لازم است که نهادهای مسوول به خواست‌های آنان رسیدگی نمایند.

در ادامه، رییس اجراییه کشور از دستگیری متهمان حادثۀ غم‌انگییز حوزۀ پانزدهم کابل ابراز خرسندی کرد و به مسوولان امنیتی هدایت داد که با مسببان این جنایت‌ تکان‌دهنده برخورد قاطع و قانونی داشته باشند.

رییس اجراییه کشور افتتاح ساخت جادۀ قیصار- لامان را به مردم بادغیس تبریک گفت و اضافه کرد که در دیدار با وزیر خارجۀ ترکمنستان، آن کشور ابراز آمادگی کرده که به ولایات بادغیس، جوزجان و هرات برق را به نازل‌ترین قیمت عرضه نماید.

دوکتور عبدالله عبدالله با اشاره به اظهارات تفرقه‌افگنانه برخی چهره‌های سیاسی در کشور گفت که امروزه وحدت مردم افغانستان بسیار مهم است؛ مردمی‌که خواستار صلح هستند؛ اما متأسفانه شرایط سختی بر آنان تحمیل شده است.
اشاره وی به سخنان روز گذشته گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در ولایت شرقی خوست بود که گفت که ولایت‌ های کوچکی چون بامیان، پنجشیر و دایکندی از امتیازهای بیشتری نسبت به ولایت پکتیا برخوردار هستند.

رییس اجراییه کشور افزود: تفرقه‌افگنی مانند زهر مضر است و به سلامت کشور آسیب می‌رساند. عنوان کردن مسایل قومی و یک ولایت را علیه ولایت دیگر تحریک‌کردن، هیچ کسی را به هدف مشروعش نمی‌رساند.

دوکتور عبدالله عبدالله اضافه کرد: سیاسیون کشور باید با درک مسوولیت دینی و ملی خود در این قسمت متوجه باشند. همۀ مردم آرزوی صلح و خدمت دارند. ما همه برای ایجاد فضایی‌که قانون حاکم باشد، مسوولیت داریم تا با تأمین عدالت اجتماعی، کارها را پیش ببریم.

رییس اجراییه کشور تأکید کرد: تحریک شهروندان بر مبنای قوم و ولایت، تشویش مردم را بیشتر می‌سازد. اما خوشبختانه امروز مردم مصالح خود را خوب‌تر درک می‌کنند و آن‌ها در مواقع مختلف جواب خود را {به آدم‌های نفاق‌افگن} داده‌اند.