جان سپکو: پیروزی بر طالبان بدون نابودی مواد مخدر میسر نمی شود

  • تاریخ انتشار : 1396/09/12 ساعت 13:22
888e97ed-65fa-49c3-8da2-892031c816db_16x9_600x338

بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) هشدار میدهد که بدون نابودی مواد مخدر پیروزی در جنگ با طالبان در افغانستان ممکن نیست،

مواد مخدر تغذیه اصلی طالبان در افغانستان جنگ زده گفته میشود که یافته های سیگار نیز نشان میدهد که مواد مخدر بزرگترین منبع مالی طالبان میباشد.

جان سپکو، بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان گفت: “تا زمانی‌ که منابع مالی طالبان از بین برده نشود، ما در جنگ جاری بر ضد طالبان برنده نخواهیم شد.

جنرال نیکلسون به گونه آشکار گفت که مواد مخدر ۶۰ در صد عواید طالبان مسلح را تشکیل می‌دهد. نظر ما این است که اگر میخواهید در برابر طالبان پیروز شوید، باید در برابر مواد مخدر اقدام کنید.”

فرمانده ماموریت حمایت قاطع نیز اظهار داشت که از عواید سالانه مواد مخدر افغانستان ۲۰۰ میلیون آن به جیب طالبان میریزد و این پدیده به یکی از بزرگترین منبع مالی این گروه مبدل شده است.

جنرال جان نیکلسون، فرمانده ماموریت قاطع بیان داشت: “در امد طالبان از درک مواد مخدر بیشتر از مصارف جنگی شان است و رهبران طالبان بخاطر پول در افغانستان میجنگند.”

ظاهرا درامد طالبان از رهگذر مواد مخدر به یکی از بزرگترین دلهره های دولت افغانستان نیز مبدل شده است. سربازان امریکایی نیز شانه به شانه این روز ها تمرکز برای از بین بردن کارخانه های مواد مخدر را بیشتر ساخته اند.

وزارت داخله همچنین تاکید میکند که تلاش های برای خشکاندن منابع مالی طالبان بیشتر شده است.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله اضافه نمود: “مواد مخدر بزرگترین منبع مالی گروه های هراس افگن است و تمرکز نیرو های ایتلاف و افغان برای از بین بردن فابریکه ها و کشتزارهای این پدیده است.”

افغانستان یکی از بزرگترین تولید کننده مواد مخدر جهان است؛ وزارت مبارزه با مواد مخدر در گزارش تازه اش نگاشته است که تولید تریاک در سال ۲۰۱۷، ۸۷ درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر حدود ۳ میلیون جمعیت افغانستان نیز به مواد مخدر معتاد اند.