کارشناس نظامی: نشست نمایشی تامین امنیت شمال افغانستان برای پاسخ به نگرانی‌های روسیه بود

  • تاریخ انتشار : 1396/08/22 ساعت 11:48
شمال افغانستان

در حالی که سرپرست وزارت دفاع از نشستی با وزیر دفاع آلمان و سایر مقامات غربی برای تامین امنیت شمال این کشور خبر داد، اما به اعتقاد یک کارشناس ، این گفت‌وگوهای نمایشی برای رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی روسیه بوده است.

«طارق شاه بهرامی» سرپرست وزارت دفاع روز گذشته به خبرنگاران گفت که با وزیر دفاع آلمان، فرمانده نیروهای آمریکایی و سایر مقامات ناتو در حاشیه نشست بروکسل درباره لزوم تامین امنیت شمال افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده است.

از سوی دیگر، «عتیق‌الله امرخیل» کارشناس ارشد امور نظامی در افغانستان معتقد است که نشست تامین امنیت شمال افغانستان نمایشی بوده و تنها برای پاسخ به نگرانی‌های امنیتی روسیه صورت گرفته است.

وی در ادامه تصریح کرد: ریشه جنگ جاری افغانستان خارج از مرزهای این کشور است و جامه جهانی با حمایت از دولت کابل باید کشورهای حامی تروریسم را تحت فشار قرار دهند.

این کارشناس نظامی افغان اظهار داشت: تا زمانی که مخالفان مسلح دولت در جنوب افغانستان از بین نروند، جنگ و درگیری در شمال این کشور نیز ادامه خواهد یافت.

امرخیل افزود که نشست بین‌المللی تامین امنیت شمال افغانستان تنها برای پاسخ به نگرانی‌های روسیه برگزار شده و نمایشی بوده است.

مسکو بارها نسبت به فعالیت گروه‌های تروریستی در شمال افغانستان و از نفوذ احتمالی آنها به کشورهای هم مرز روسیه ابراز نگرانی کرده و گزارش‌هایی نیز از حمایت این کشور از مخالفان مسلح دولت برای رفع این نگرانی‌ها منتشر شده است.

این در حالی است که اشرف غنی نیز پس از نشست بروکسل اعلام کرد که دولت افغانستان تدابیر ویژه‌ای را برای رسیدگی به ناامنی‌ها در شمال طراحی کرده است و وضعیت امنیتی شمال به زودی تغییر خواهد کرد.