طرح پیشنهادی روسیه برای تمدید ماموریت بازرسان شیمیایی در سوریه

  • تاریخ انتشار : 1396/08/11 ساعت 22:28
1508072587

پیش‌نویس قطعنامه مربوط به تمدید ماموریت بازرسان شیمیایی در سوریه امروز توسط روسیه به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه می شود

میخائیل اولیانوف، رئیس اداره منع اشاعه و کنترل تسلیحاتی وزارت امور خارجه روسیه امروز در گفتگو با روزنامه‌نگاران اعلام کرد که روسیه پیش‌نویس قطعنامه مربوط به تمدید ماموریت بازرسان شیمیایی در سوریه (جیم) را امروز به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه خواهند کرد.

اولیانوف اضافه کرد: ”این پیش‌نویس را پس از بررسی‌های بسیاری آماده کرده ایم و معتقد هستیم که موجب تقویت اختیارات هیئت تحقیقاتی سازمان ملل در سوریه خواهد شد“.

لازم به گذر است، روسیه ۲۴ اکتبر گذشته پیش‌نویس قطعنامه تمدید فعالیت هیئت تحقیقات مشترک سازمان ملل (جیم) در مورد کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه را برای نهمین بار وتو کرده بود.

او همچنین گفته که مسکو اطلاعاتی در اختیار دارد که ثابت می کند این تروریستها بودند که چندین بار در شهر «خان شیخون“ سوریه از گاز سارین استفاده کردند.

این دیپلمات تاکید کرد که برخی کشورها از پرونده شیمیایی سوریه برای رسیدن به اهداف سیاسی و به منظور اعمال فشار بر مقامات دمشق استفاده می کنند و دقیقا همین مسئله باعث بروز اختلافاتی در سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی شده است.

به گفته وی، اکنون روسیه گزارش مشترک سازمان ملل و سازمان عدم گسترش تسلیحات شیمیایی در مورد حوادث خان شیخون و پایگاه الشعیرات را مورد بررسی دقیق قرار می دهد و ارزیابی خواهد شد که تحقیقات صورت گرفته تا چه اندازه جدی بوده یا اینکه مانند گذشته از راه دور و بر اساس انگیزه های سیاسی خاص، تهیه شده است. بعد از آن نتیجه گیری خواهد شد که ایا ادامه ماموریت بازرسان بین المللی در مورد این حادثه لازم است یا خیر.

ا