آمریکا بالگردهای خود را از پاکستان پس گرفت

  • تاریخ انتشار : 1396/08/9 ساعت 08:49
13960809000207_PhotoL

آمریکا خواستار باز پس‌گیری بالگردهایی شد که برای مبارزه با تروریسم به وزارت کشور پاکستان تحویل داده بود.

بالگردهای آمریکایی برای زیر نظر گرفتن مرز مشترک پاکستان با افغانستان و مانیتورینگ نقل و حرکت شبه‌نظامیان در بلوچستان استفاده می‌شد.

در برخی موارد از بالگردهای آمریکایی برای زیر نظر گرفتن تجمعات مردمی و تظاهرات‌ها هم استفاده می‌شد.

پاکستان قبل از به پرواز درآوردن این بالگردها از سفارت آمریکا اجازه می‌گرفت.

آمریکا از سال ۲۰۰۲ دوره پرویز مشرف ۹ بالگرد به پاکستان تحویل داد که در حال حاضر همه این بالگردها پس داده می‌شود.

به گزارش دیلی پاکستان، هزینه تعمیر و پرواز بدون مشکل بالگردهای آمریکایی به عهده واشنگتن بود.

قبل از این ۴ بالگرد آمریکایی به این کشور پس داده شده بود و در حال حاضر ۵ بالگرد دیگر به واشنگتن تحویل داده می‌شود.

در حال حاضر یک هواپیمای باری کارگو برای بازگرداندن بالگردهای آمریکایی وارد اسلام‌آباد شده است.

وزارت کشور پاکستان نتوانست برای ادامه استفاده از بالگردهای آمریکایی با واشنگتن به توافق برسد بنابراین تمام آنها پس داده می‌شوند.

چندی پیش «آلیس ویلز» نماینده ویژه آمریکا در جنوب آسیا گفت: اسلام‌آباد باید با اقدام عملی علیه تروریسم ظرف چند هفته به هر قیمت که شده طالبان را به پای میز مذاکره بیاورد.

وی تصریح کرد: اگر پاکستان حاضر به همکاری با آمریکا نباشد واشنگتن بدون کمک این کشور برای مبارزه با تروریسم وارد عمل خواهد شد.

اخیرا واشنگتن فشارها را بر پاکستان به دلیل آنچه که حمایت این کشور از شبه‌نظامیان طالبان با دادن پناهگاه‌های امن به آنها خوانده افزایش داده است.

اسلام آباد واشنگتن را تهدید و اعلام کرده است اگر آمریکا بازهم بخواهد در داخل خاک پاکستان حملات پهپادی انجام دهد با واکنش سخت اسلام آباد روبرو خواهد شد.

علاوه بر این پاکستان نه دخالت هند و نزدیک شدن بیش از اندازه افغانستان به این کشور را خواهد پذیرفت و نه اجازه می‌دهد آمریکا یا هر کشور دیگری در مورد منافع مشترک اسلام آباد و پکن به خصوص کریدور اقتصادی چین و پاکستان صحبت کند.

وزیر دفاع آمریکا چندی پیش گفت: قبل از اینکه ترامپ به گزینه‌هایی روی آورد که مربوط به حمایت پاکستان از تروریسم است بار دیگر همکاری با این کشور در خصوص افغانستان را امتحان خواهیم کرد.