ازبکستان به سرمایه‌گذاری در راه‌آهن افغانستان علاقمند استر

  • تاریخ انتشار : 1396/08/9 ساعت 08:47
2108879

اتصال راه آهن شمال به غرب افغانستان باعث پیوند بین پنج کشور همسایه از جمله چین از طریق افغانستان می‌شود.

مسئولان اداره راه آهن افغانستان گفت: ازبکستان علاقمند است که از طریق راه آهن به ایران وصل شود و برای رسیدن به این هدف راه افغانستان را- که کوتاه ترین راه خواهد بود- انتخاب خواهند کرد.

به گفته این مسئول، به همین علت ازبکستان تلاش دارد که برای راه اندازی دهلیز شمال – غرب افغانستان که از شهر مزارشریف آغاز و با گذشتن از چهار ولایت به هرات می ‏رسد، افغانستان را کمک کند.

عبدالباری صدیقی؛ معاون اداره مستقل راه آهن گفت: خط آهن حیرتان-مزار شریف به طول هفتاد و پنج کیلومتر خط اصلی و سی و یک کیلومتر خطوط فرعی پنج استیشن که در این مسیر ساخته شده اند، تا فرودگاه مزار شریف امتداد پیدا کرده است و در ظرف پنج تا شش سال انتقالات در آنجا جریان داشتند.

قرار است این خط آهن از نایب آباد در مزار شریف یک جهت آن به طرف هرات امتداد پیدا کند و از سمت دیگر به ولایت قندوز ادامه پیدا کند. ازبکستان می تواند از طریق این خط آهن که ساخته خواهد شد به خط آهن افغانستان وصل شود.

اداره خط آهن می گوید که با ساخته شدن راه آهن شمال به غرب افغانستان، افزون بر فراهم شدن زمینه ها برای داد و ستدهای بازرگانی کشور با ایران، تاجیکستان، قرقیزستان و چین زمینه‌ها برای توسعه روابط بازرگانی با ازبکستان نیز فراهم خواهند شد.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان با خوشبینی به بهبود روابط بازرگانی وترانزیتی با ازبکستان می‌گوید که با امضا شدن توافقنامه ترانزیتی و بازرگانی با این کشور، افغانستان از راه ازبکستان به چین وصل خواهد شد.

طلوع نیوز به نقل از صیام پسرلی، سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان نوشت: انتظار می رود که رییس جمهور در آینده های نزدیک به ازبکستان سفر کند و در آنجا در حدود شانزده تفاهمنامه را به امضا برساند. در این تفاهمنامه‌ها گفته شده کارهای راه آهن باید آغاز شوند، مشکلات ترانزیتی حل و روابط بازرگانی توسعه یابند که این نوید خوبی است و به ما این امید را می‌دهد که باید در افغانستان بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم.

راه آهن شمال به غرب کشور افغانستان یکی از شش راه آهن بزرگ منطقه ای است و این پروژه با درازای یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر در داخل این کشور بخشی از راه آهن حلقه ای خواهد بود.

مسئولان اداره راه آهن کشور افغانستان می‌گویند که با ساخته شدن این راه آهن، از جمله چین ۵ کشور در شمال و غرب افغانستان با هم متصل خواهند شد.