دیدار هئیت تجاری روسیه از کابل و تاکید بر سرمایه گذاری در افغانستان

  • تاریخ انتشار : 1396/08/9 ساعت 08:35
1396080911272233112366204

هیئت تجاری روسیه با هدف گسترش روابط تجاری با افغانستان و سرمایه‌گذاری مشترک با تاجران افغان، مسئولان وزارت «معادن» شهرداری کابل، اداره راه آهن افغانستان و اعضای هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع این کشور دیدار کردند.

«خان جان الکوزی» معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان با اعلام این خبر افزود: در نشست با هیئت سرمایه‌گذاران روسی تلاش شد تا زمینه تجارت با روسیه از طریق راه‌آهن فراهم شود و همچنین بر لزوم راه‌اندازی کریدور هوایی برای صادرات به روسیه نیز تاکید صورت گرفت.

«عتیق الله نصرت» رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان از مقامات و سرمایه‌گذاران روسی خواست تا امتیازات گمرکی برای محصولات افغانستان قائل شوند و روند صدور ویزا برای تجار افغان را نیز تسهیل کنند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و انرژی برق آبی با ظرفیت ۲۳ هزار مگاوات، انرژی قابل تجدید با ظرفیت ده‌ها هزار مگاوات و انرژی گازی باظرفیت ۴ هزار مگاوات در این کشور گفت: سرمایه‌گذاران روسی می‌‌توانند از فرصت‌های موجود برای سرمایه گذاری در افغانستان استفاده کنند.

معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان اظهار داشت: اگر روابط تجاری ما با چین و روسیه گسترش یابد زمینه صادرات محصولات کشاورزی از این کشور بهبود خواهد یافت.

«لوبوف الیا ولادیمروف ایچ» معاون وزارت رشد اقتصاد روسیه نیز با اشاره به استخراج معادن و تولید انرژی در افغانستان تصریح کرد: سرمایه‌گذاران روسی با وجود چالش‌های موجود در افغانستان حاضرند تا سرمایه‌گذاری‌های مشخصی را در این کشور انجام دهند.

« انتونوف دیمتری لیونیدف» معاون اتاق تجارت و صنایع روسیه نیز اظهار داشت: تاجران روسی برای ایجاد سهولت در ترانزیت با افغانستان تلاش می‌کنند زیرا به سرمایه‌گذاری در افغانستان علاقه دارند.

همچنین اتاق تجارت و صنایع افغانستان از امضای تفاهم نامه‌ای بین «ترانس کاپیتال بانک» روسیه با «عزیزی بانک افغانستان» برای ایجاد «خانه تجارتی مشترک روسیه افغانستان» در کابل خبر داد.

گفته می‌شود که در کنار مقامات روسی دست‌کم ۲۰ شرکت بزرگی روسی در بخش های معادن، اقتصاد، راه آهن، متروبس، نفت و گاز و فرهنگ نیز در نشست مشترک با تاجران و مقامات افغان در کابل نیز حضور داشتند.

این در حالی است که قبل از این نیز مسئولان اتاق تجارت افغانستان از سفر احتمالی هیئت عالی رتبه اقتصادی روسیه برای مذاکره درباره فرصت‌های سرمایه‌گذاری به افغانستان خبر داده بودند.

«یوری سنتیورین» معاون وزیر انرژی روسیه سال گذشته نیز در دیدار با سفیر افغانستان گفته بود که دست‌کم بیش از ۳۰ شرکت روسی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های اقتصادی افغانستان آمادگی دارند.

با توجه به نگرانی‌های امنیتی روسیه از فعالیت گروه تروریستی داعش در افغانستان، سرمایه‌گذاری شرکت‌های روسی زمینه حضور مسکو در این کشور را نیز فراهم می‌کند.