زاخارووا: فعالیت یا بسته‌شدن دفتر سیاسی طالبان موضوع داخلی افغانستان است

  • تاریخ انتشار : 1396/07/21 ساعت 08:50

در حالی که گاردین در گزارشی از فشار ترامپ برای مسدودشدن دفتر طالبان در قطر خبر داده بود اما سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت ادامه فعالیت یا بسته شدن این دفتر موضوع داخلی افغانستان است.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اظهار داشت: روسیه مسائل مربوط به عملکرد و یا بستن دفتر طالبان در دوحه را موضوع داخلی افغانستان می‌داند.

این در حالی است که چندی پیش نشریه «گاردین» گزارش داد که دونالد ترامپ در دیدار با اشرف غنی رئیس‌‌جمهوری افغانستان خواسته که دفتر طالبان در قطر را مسدود کند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد که دفتر دوحه به‌منظور ایجاد کانال رسمی برای ارتباط دولت افغانستان با گروه طالبان و بخشی از تلاش‌ها برای آغاز گفت‌وگوهای صلح ایجاد شده بود، اما «برخی کشورها از آن برای حل موضوعات داخلی خود استفاده می‌کنند».

وی افزود که پیش از این آمریکا از دفتر سیاسی طالبان برای مذاکرات با این گروه برای تبادل نظامیان خود با پنج عضو طالبان در گوانتانامو استفاده کرده است.

هفته‌های گذشته نیز «شیخ سیف بن احمد آل ثانی» رئیس دفتر ارتباطات دولتی قطر نیز تصریح کرد: مسدود شدن دفتر سیاسی طالبان در دوحه به درخواست آمریکا و افغانستان مشروط است.

وی اظهار داشت که این دفتر به‌خواست آنان ایجاد شده و به‌درخواست آنها هم می‌تواند بسته شود.

این در حالی است که رئیس پارلمان افغانستان نیز مسدود کردن این دفتر را اقدامی اشتباه می‌داند و از دولت این کشور خواست تا با قوت و جدیت این دفتر را برای گفت‌وگوهای صلح باز نگه‌دارد.

از سوی نیز «محمدجان منگل» عضو سنای افغانستان ضمن حفظ دفتر دوحه خواستار افزایش چنین دفاتری شد و آن را برای رسیدن به صلح ضروری دانست.