استقبال مرکل از ابتکار عمل پوتین

  • تاریخ انتشار : 1396/06/21 ساعت 08:57
German Chancellor Angela Merkel talks to Russia's President Vladimir Putin at the start of the first working session of the G20 meeting in Hamburg, Germany, July 7, 2017. REUTERS/John MACDOUGALL,POOL

صدراعظم آلمان از پیشنهاد رییس‌جمهور روسیه برای استقرار صلحبانان در شرق اوکراین جهت حفاظت از هیات ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا حمایت کرد.

سرویس مطبوعاتی دولت آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در جریان تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه به طور کلی از ابتکار عمل او استقبال کرد. این دو رهبر همچنین با تمدید حکم این هیات سازمان ملل موافقت کردند.

مرکل افزود: هیات نیروهای حافظ صلح نباید تنها در خط تماس دونباس که نیروهای کی‌یف را از جدایی‌طلبان دونباس جدا می‌سازد مستقر شوند بلکه آنها باید این قدرت را داشته باشند تا اعضای هیات نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا را در هر منطقه‌ای همراهی کنند.

کرملین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: پوتین به پیشنهادات مرکل واکنش مثبت نشان داده و گفته مسکو این محدودیت‌ها را از متن قطعنامه‌ای که روسیه به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده حذف خواهد کرد.

کرملین تاکید کرد که پوتین پیشنهادات مرکل را مدنظر قرار داد و آمادگی خود را برای اضافه کردن این پیشنهاد به پیش‌نویس قطعنامه روسیه اعلام کرد تا این قطعنامه به حافظان صلح سازمان ملل اجازه دهد تا امنیت هیات ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در هر منطقه‌ای را که ناظران بر اساس توافقنامه‌های مینسک در آنجا فعالیت انجام می‌دهند فراهم کند.

در ادامه بیانیه کرملین آمده است: این دو رهبر همچنین درباره روند اجرای توافقنامه‌های مینسک مذاکره کرده و تاکید داشتند که نقض آتش‌بس در شرق اوکراین از سوی هر یک از طرفین غیر قابل قبول است.

پوتین معتقد است: اعزام نیروهای حافظ صلح برای تامین امنیت هیات سازمان امنیت و همکاری اروپا در خط تماس شرق اوکراین برای حل بحران اوکراین می‌تواند مفید باشد.