سخنگوی حزب «جنبش ملی اسلامی» افغانستان: حکومت وحدت ملی باید زمینه بازگشت «ژنرال دوستم» به افغانستان را فراهم کند

  • تاریخ انتشار : 1396/06/20 ساعت 08:32
13950312130507607816034

ریاست جمهوی افغانستان در حالی که پیش از این گفته بود؛ هیچ مانعی برای بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان وجود ندارد اما «بشیراحمد ته‌ینج» سخنگوی حزب جنبش این کشور بار دیگر از دولت کابل خواسته تا زمینه بازگشت معاون دوم غنی به افغانستان را فراهم کند.

«بشیر احمد ته ینج» سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی اعلام کرد که توطئه‌هایی در ممانعت از بازگشت دوباره ژنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان جریان دارد.

بشیر احمد ته‌ینج در ادامه تصریح کرد که حکومت وحدت ملی وظیفه دارد تا با توطئه‌ علیه بازگشت دوباره ژنرال دوستم مقابله کند.

وی افزود: اگرچه هیچ مانع قانونی برای بازگشت دوستم به افغانستان وجود ندارد اما حکومت نیز باید مسئولیت خود را انجام دهد.

ژنرال دوستم حدود چند ماه قبل به بهانه درمان به ترکیه سفر کرد اما منابع غیر رسمی گزارش دادند که در نتیجه مخالفت با اشرف غنی به صورت غیر رسمی به ترکیه تبعید شده است.

اما این گزارش‌ها از سوی حکومت وحدت ملی و ژنرال دوستم تکذیب شد.

در پی انفجار خونین کابل و سرکوب معترضان «رستاخیز تغییر»، تنش‌ها بین والی بلخ و ارگ ریاست جمهوری افغانستان تشدید شد که در نتیجه عطامحمد نور با سفر به ترکیه و دیدار با ژنرال دوستم در حضور محمد محقق، «شورای عالی ائتلاف نجات افغانستان» را برای مقابله با اشرف غنی تشکیل دادند.

دو ماه قبل قرار بود در نخستین گردهمایی این ائتلاف، ژنرال دوستم نیز حضور یابد اما نیروهای خارجی به فرمان اشرف غنی از فرود هواپیمای وی در فرودگاه مزار شریف ممانعت کردند.

این موضوع واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت و ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که هیچ مانع قانونی برای بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان وجود ندارد.

پس از این حادثه شورای ائتلاف نجات افغانستان دو گردهمایی بزرگی را پشت سرهم در شمال افغانستان برگزار کرد که قرار بود ژنترال دوستم نیز در گردهمایی‌های این ائتلاف حضور داشته باشد.

اما هر بار بشیر احمد ته‌ینج سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی بنا به دلایل نامعلومی تاریخ بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان را به تعویق انداخته است.

نمایندگان سنای افغانستان نسبت به ابهام این مسئله انتقاد کرده‌اند و خواستار شفافیت درباره عدم بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان شده‌اند.