دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی فردا به تاجیکستان می‌رود/افغانستان محور گفتگوها

  • تاریخ انتشار : 1396/06/16 ساعت 10:19
nemune

«یوری خچاتروف» دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی به منظور سفری ۳ روزه فردا وارد «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان خواهد شد.

«یوری خچاتروف» دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی به منظور سفری ۳ روزه فردا وارد «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان خواهد شد.

«ولادیمیر زین الدین اف» سخنگوی سازمان پیمان امنیت جمعی در این باره گفت: سفر دبیر کل این سازمان به تاجیکستان ۷ الی ۹ سپتامبر سال جاری انجام می‌شود.

هدف از این سفر بررسی موضوع جلسه شورای امنیت جمعی و نشست مشترک شورای وزرای امور خارجه، شورای وزرای دفاع و دبیران شورای امنیت کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در پائیز سال جاری در «مینسک» است.

خچاتروف در چارچوب این سفر با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

همچنین انتظار می رود دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی با «شیرعلی میرزا» وزیر دفاع و «عبد الرحیم قهاراف» دبیر شورای امنیت تاجیکستان نیز ملاقات کند. گفته شده که افغانستان نیز محو گفتگوهاست.

سازمان پیمان امنیت جمعی در سال ۱۹۹۲ و با مشارکت کشورهای ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان تشکیل شد.

این کشورها در سال ۲۰۰۲ تصمیم گرفتند، این سازمان را به یک ائتلاف نظامی تبدیل کنند. بعدها کشورهای گرجستان، آذربایجان و ازبکستان از آن جدا شدند. این سازمان در دوم دسامبر ۲۰۰۴ به عنوان عضو ناظر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پذیرفته شد.

اهداف تشکیل این سازمان، محدود کردن زمینه گسترش ناتو و نفوذ آمریکا در حوزه کشورهای همسایه است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و کاهش توان سیاسی، اقتصادی و نظامی فدراسیون روسیه به منظور متحد نگهداشتن کشورهای عضو اتحاد و بالا بردن ظرفیت‌های نظامی و سیاسی آنها ایجاد شده است.