تحریم‌های ضدروسی آمریکا سیاست خارجی مسکو را تغییر نخواهد داد

  • تاریخ انتشار : 1396/04/24 ساعت 23:36
63

«به رغم تلاش‌های آمریکا برای تغییر سیاست خارجی روسیه در خصوص اوکراین و سوریه به کمک اهرم تحریم‌ها، سیاست خارجی روسیه همچون قبل باقی خواهد ماند.»

«کنستانتین کوساتچوف» سناتور روسی و رئیس کمیته امور خارجی شورای فدراسیون روسیه به تحلیل تلاش‌های آمریکا برای تغییر سیاست خارجی روسیه پرداخت و اعلام کرد: «به رغم تلاش‌های آمریکا برای تغییر سیاست خارجی روسیه در خصوص اوکراین و سوریه به کمک اهرم تحریم‌ها، سیاست خارجی روسیه همچون قبل باقی خواهد ماند.»

وی با اشاره به اظهارات اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا افزود: «روسیه سیاست خود در خصوص اوکراین و سوریه را به دلیل فشار تحریم‌های آمریکا تغییر نخواهد داد. سیاست ما در خصوص سوریه و اوکراین هرگز به واسطه فشار تحریم‌های دیگر کشورها تعیین نشده و نخواهد شد.»

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا دیروز یکشنبه طی پیامی از حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد که در جریان دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان هیچگونه بحثی در خصوص تحریم‌های ضدروسی میان آنها صورت نگرفته و لغو تحریم‌ها را منوط به حل‌وفصل بحران اوکراین و سوریه ارزیابی کرد.

ترامپ گفت: «من در دیدار با پوتین درباره تحریمها با وی گفت‌وگو نکردم. تا زمانیکه بحران سوریه و اوکراین حل نشود هیچگونه اقدامی در راستای لغو تحریمها علیه مسکو صورت نخواهد گرفت.»

سناتور روسی در ادامه مصاحبه خود در خصوص اظهارات ترامپ گفت: «سخنان رئیس‌جمهور آمریکا ناشی از روابط وی با کنگره است که در تلاش برای محدود کردن اختیارات ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور است. همانطور که می‌دانید کنگره به دنبال آنست که مانع آن شود که ترامپ بتواند به واسطه تصمیم خود تحریم‌های ضدروسی اعمال شده در دوران باراک اوباما را لغو یا تضعیف کند.

از نظر ترامپ این مسئله تنها روابط با روسیه را در بر نمی‌گیرد بلکه به اختیارات ریاست جمهوری مربوط می‌شود که کنگره آن را هدف قرار داده است. من فکر می‌کنم که ترامپ به دنبال آنست که با نشان دادن پیشرفت در روابط با روسیه در خصوص سوریه و اوکراین، در مبارزه آینده با کنگره پیروز شود.»

این سناتور روسی همچنین اعلام کرد که تنها گذر زمان نشان خواهد داد که آیا ترامپ قادر به پیروزی در این نبرد خواهد بود یا خیر و افزود: «متاسفانه سیاست آمریکایی‌ها در خصوص روسیه بواسطه نیازهای واقعی در روابط دوجانبه تعیین نمی‌شود بلکه بواسطه اوج و فرودها در سیاست داخلی آمریکا و تقابل میان ترامپ و کنگره شکل گرفته و تعیین می‌شود. در نتیجه پیش‌گویی و پیش‌بینی دیگر فایده‌ای ندارد و چاره‌ای جز انتظار و نظاره‌گر بودن آنچه پیش می‌آید باقی می‌ماند.»