سرنوشت آسیای مرکزی و افغانستان به هم گره خورده است

  • تاریخ انتشار : 1396/04/18 ساعت 07:16
13960417000947_PhotoA

مدیر انستیتوی آسیای مرکزی و قفقاز دانشگاه جان هاپکینز گفت: از نظر «واشنگتن» سرنوشت «کابل» و دیگر دولت‌های آسیای مرکزی به هم گره خورده است.

مدیر انستیتوی آسیای مرکزی و قفقاز دانشگاه «جان هاپکینز» و مشاور سابق ۳ رئیس جمهور آمریکا در امور روسیه و اوراسیا، افغانستان را بخش مرکزی منطقه آسیای مرکزی عنوان کرد و گفت: از نظر «واشنگتن» سرنوشت «کابل» و دیگر دولت‌های آسیای مرکزی به هم گره خورده است.

استار پیرامون کاهش جذابیت استراتژیک آسیای مرکزی برای واشنگتن، گفت: چنین چیزی واقعیت داشت اما در حال حاضر همه چیز در حال تغییر است و آمریکا، آسیای مرکزی را مطالعه و با دید جدیدی به آن نگاه می‌کند.

مدیر انستیتوی آسیای مرکزی و قفقاز دانشگاه جان هاپکینز تصریح کرد: در دوران «باراک اوباما» ترک افغانستان یکی از اولویت‌های آمریکا بود اما در حال حاضر چنین نیست.

این کارشناس سیاسی ادامه داد: اگرچه آمریکا تا به حال در این خصوص تصمیم نهایی را نگرفته اما به نظر می‌رسد که واشنگتن تعداد نظامیان خود در افغانستان را افزایش دهد و با اصول جدید نظامی در کابل فعالیت کند.

استار با اشاره به منابع طبیعی افغانستان گفت: کابل از لحاظ منابع طبیعی دولت بسیار ثروتمندی است که در قلب آسیای مرکزی جای گرفته است.

وی افزود: افغانستان همسایه کشورهای آسیای مرکزی نیست بلکه کابل بخش مرکزی آسیای مرکزی است.

مشاور سابق چندین رئیس جمهور آمریکا گفت: به نظر کاخ سفید سرنوشت افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی به هم گره خورده و حضور واشنگتن در کابل به نفع تمام کشورهای منطقه آسیای مرکزی می‌باشد.