واکنش جالب ریاست جمهوری به اظهارات رییس جمهوری ایران در مورد آب‌های افغانستان

  • تاریخ انتشار : 1396/04/16 ساعت 07:45
ارگ افغانستان

ریاست جمهوری کشور به اظهارات اخیر حسن روحانی رییس جمهوری ایران درباره این که ایران در مورد ساخت بندهای آب در افغانستان بی تفاوت نخواهد بود واکنش جالبی نشان داده است.

حسن روحانی رییس جمهور ایران در تازه‌ترین اظهاراتش گفته است که ایران در مورد ساخت بندهای آب، کجکی، کمال خان و سلما در افغانستان بی تفاوت نخواهد بود.

آقای روحانی گفته است که ساخت بندهای آب در افغانستان وضعیت محیط زیستی را در ایران با خطر وخامت روبرو می سازد.

در همین حال ریاست جمهوری کشور با نشر یک ویدیو که چند ماه قبل به نشر رسیده بود به این اظهارات آقای روحانی واکنش نشان داده است.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری پویدیویی را به نشر رسانده که جریان افتتاح ساخت و ساز فاز سوم بند کمال خان را نشان می دهد. کار ساخت و ساز فاز سوم بند کمال خان چند ماه قبل آغاز شده بود.

در این ویدیو محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور تاکید کرده است که افغانستان آب‌های خود را با رعایت قوانین بین المللی مهار خواهد کرد.

آقای غنی گفته:“ آب‌ها وسیله آبرومندی افغانستان است و حکومت با مدیریت آب ها جلو هدر رفتن آب های کشور را خواهد کرد“.

وی تاکید کرده:“مدیریت آب‌ها موجب همکاری است نه نزاع که در چارچوب معاهدات و قوانین بین المللی تنظیم می گردد“.

ریاست جمهوری کشور به اظهارات تازه رییس جمهوری ایران با نشر یک ویدیو که چند ماه قبل به نشر رسیده واکنش نشان داده که کمی جالب به نظر می رسد.

گفتنی است که اظهارات آقای روحانی در مورد آب‌های افغانستان واکنش زیادی را در داخل افغانستان به همراه داشته است.

شورای ملی کشور نیز این اظهارات رییس جمهوری ایران را مداخله جویانه و بی مورد خوانده و تاکید کرده که همسایه‌های افغانستان نباید در امور داخلی این کشور مداخله کنند.

شماری زیادی از کاربران صفحات اجتماعی نیز به شدت به این اظهارات آقای روحانی واکنش نشان داده و تاکید کرده اند که کشور ایران به عنوان یک کشور همسایه و دوست افغانستان باید از پروژه های زیربنایی در افغانستان حمایت کند.