مقام ارشد وزارت صنایع روسیه: روسیه طرحی برای تحویل بالگردهای جدید به افغانستان ندارد

  • تاریخ انتشار : 1396/02/27 ساعت 21:27

رئیس بخش هوانوردی وزارت صنایع روسیه اعلام کرد که پیش از این کشورش بالگردهایی را از طریق سازمان ملل به افغانستان تحویل داده بود اما طرح جدیدی در این زمینه ندارد.

به گزارش خبرگزاری آسیا، «سرگئی ایملیانوف» رئیس بخش هوانوردی وزارت صنایع روسیه گفت که مسکو طرحی برای تحویل بالگردهای جدید از طریق سازمان ملل به افغانستان ندارد.

به گفته وی، در گذشته بالگردهای می-۱۷ از طریق سازمان ملل به افغانستان تحویل شده بود، اما روسیه برنامه جدیدی درباره تحویل بالگرد جدید ندارد.

بر اساس گزارش‌ها از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ روسیه بالگردهایی را به افغانستان تحویل داد.

سال ۲۰۱۳ نیز آمریکا قراردادی را با روسیه برای تحویل ۳۰ بالگرد روسی به افغانستان امضا کرد.

منابع گفته بودند که ارزش این قرارداد ۵۵۴ میلیون دلار است.

این در حالی است که اوایل سال گذشته شرکت «روزوبورن اکسپورت» تولید کننده بالگردهای روسی در پی تحریم آمریکا، قرارداد پشتیبانی از بالگردهای خریداری شده برای افغانستان را به تعلیق درآورد.

«آناتولی ایسایکین» رئیس شرکت «روزوبورن اکسپورت» در مسکو به خبرنگاران گفته بود با تحریم‌های آمریکا علیه شرکت روسی بسیاری از قراردادهای این شرکت به ویژه برای پشتیبانی و تعمیرات ۶۳ بالگرد فروخته شده به افغانستان به حالت تعلیق درآمده است.

رئیس شرکت روسی تاکید کرد که برای حل این مشکل، کشور افغانستان باید طی یک قرارداد تجاری مستقیم این تجهیزات نظامی را خریداری کند و یا به عنوان دریافت کمک نظامی از طریق وزارت دفاع روسیه اقدام کند.

پیش از این، «ضمیر کابلوف» نماینده روسیه در افغانستان نیز اعلام کرده بود که در پی درخواست اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و عدم همکاری آمریکا برای تهیه بالگرد، مسکو قصد دارد تا در همکاری با افغانستان تعدادی بالگرد را در اختیار این کشور قرار دهد.

همچنین ریاست جمهوری افغانستان گفته بود که پیمان امنیتی «کابل – واشنگتن» نمی‌تواند مانعی برای کمک‌های نظامی دیگر کشورها به افغانستان شود زیرا این کشور مستقل است.

با این حال، حدود چهار ماه قبل پنتاگون به کنگره آمریکا اعلام کرد که خرید بالگردهای روسی برای افغانستان را متوقف کرده و به جای آنها بالگردهای آمریکایی در اختیار این کشور قرار می‌دهد.