افزایش کشت و تولید مواد مخدر در سال جاری

  • تاریخ انتشار : 1396/02/27 ساعت 08:33

وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌گوید، تازمانی‌که پدیده‌ی مواد مخدر از این جغرافیا ریشه‌کن نشود، جنگ و ناامنی همچنان دامنگیر مردم خواهد بود.

به گزارش تلویزیون آرزو، امسال به دلیل ناامنی‌های گسترده در نقاط مختلف کشور و کاهش کمک‌های جهانی به هدف پیکار با مواد مخدر، کوکنار به پیمانه وسیع کشت شده است.

درهمین راستا؛ (سه‌شنبه ۲۶ ثور)، درکابل نشست مشترک میان نهادهای مبارزه کننده‌ی علیه مواد مخدر و تمویل کنندگان خارجی حکومت به منظور چگونگی ریشه کن ساخته این پدیده در کابل برگزار شده است.

سلامت عظیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر در این نشست گفت: ”کشت و تولید مواد مخدر درمناطقی که حکومت حاکمیت ندارد درحال افزایش است.“

خانم عظیمی افزود که افزایش کشت و تولید مواد مخدر سبب بلند رفتن عواید مخالفان مسلح دولت می‌شود و این پدیده تمویل کننده‌ی خوبی برای تروریستان می‌باشد.

وی بیان داشت، تروریستان درمناطقی که حاکمیت دارند کشاورزان را به زور وادار به کشت مواد مخدر می‌کنند.

وزیر مبارزه با مواد مخدر خاطر نشان کرد که به این مسئله سبب افزایش روزافزون شمار معتادین و مافیای مواد مخدر در کشور و منطقه می‌شود.

در همین حال؛ معینت مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله از کم توجهی دولت برای محو این پدیده نگرانی می‌کند.

بازمحمد احمدی، معین مبارزه با مواد مخدر هرات در این نشست گفت: ”متأسفانه در سال‌های اخیر این بعد در حاشیه گذاشته شده و کمتر به آن توجه شده است، در صورتی‌که اساس شورش‌گری و جنگ و تقویت تروریزم را در افغانستان، عواید ناشی از مواد مخدر تشکیل می‌دهد.“

وی همچنان گفت که که کشورهای کمک کننده نباید تهدید مواد مخدر را کمتر از تهدید گروه‌های هراس‌افکن بشمارند.
جاوید احمد قایم، معین وزارت مبارزه با مواد مخدر هم در این نشست از راهکار دولت در راستای تشویق و ترغیب کشاوزان به زراعت حلال انتقاد کرد.

وی گفت: ”در بخش بدیل کشت کوکنار، هماهنگی درست وجود نداشت. وقتی ما از کشاورز خواستیم که به‌جای کوکنار گندم کشت کنید، بعداً او را در فروش گندم همکاری نکردیم و این سبب شد تا کشاورزان دوباره به کشت کوکنار روی آورند. تلاش‌ها دوامدار نبودند و در برخی موارد اصلاً نتیجه نداده است. آمار معتادان نسبت به سال های گذشته، افزایش یافته است.“

گفتنی است؛ کشت کوکنار در مناطق زیر کنترول طالبان، مبارزه با این پدیده را دشوار ساخته است و درکنار آن، آمارهای ارائه شده نشان می‌دهد که اکنون آمار معتادین مواد مخدر در کشور تا حدود ۳.۶ میلیون نفر می‌رسد.