دولت افغانستان کنترل ۵ درصد دیگر از مناطق را از دست داده است

  • تاریخ انتشار : 1396/02/18 ساعت 16:23
afghanistan-political-map

الجزیزه با انتشار گزارشی نوشت: دولت افغانستان از آغاز سال جاری میلادی کنترل خود را بر ۵ درصد خاک این کشور از دست داده است.

بنابر این گزارش، طالبان در آغاز حملات بهاری خود منطقه قلعه زال را به تصرف خود در آورده و این گروه بر منطقه نسبتاً وسیعی در جنوب لشگرگاه حکمرانی می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است که بعد از حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ و سرنگونی رژیم طالبان، با خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ طالبان مجددا توانسته قدرت خود را بازیابی کند و علیه نیروهای افغانستان وارد جنگ شود.

اما «صدیق صدیقی» سخنگوی وزارت کشور افغانستان با رد این خبر گفت: نیروهای امنیتی افغانستان در حال از دست دادن مناطق تحت کنترل دولت نیستند. بلکه در این مناطق جنگ در جریان است و نیروهای نظامی با تمام توان خود در حال دفاع از خاک کشور هستند.

وی در ادامه گفت که ما این موضوع را که افغانستان تبدیل به پناهگاهی برای تروریست شده، رد می‌کنیم و تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم که تروریست‌ها را شکست دهیم.

«حشمت مصلح» کارشناس مسائل سیاسی الجزیره نیز در این رابطه گفت: دولت افغانستان واقعیت‌ها را نمی‌بیند. طالبان در حال حاضر در مناطقی از جنوب افغانستان حضور دارد که قبلا در آنجا نبوده است و واقعیت این است که دولت افغانستان در حال از دست دادن مناطق خود است.