بلندپایه‌ترین مقام نظامی آمریکا در خاورمیانه: نظامیان بیشتری باید به افغانستان بفرستیم

  • تاریخ انتشار : 1395/12/20 ساعت 08:16

بلندپایه‌ترین مقام نظامی آمریکا در خاورمیانه به کنگره ایالات متحده گفته است که برای کمک به آموزش و مشاوره به نیروهای افغانستان، احتمالا نیروهای آمریکایی بیشتری در افغانستان لازم است.

ژنرال جوزف ووتل، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا، در جلسه روز پنج‌شنبه در کنگره این احتمال را رد نکرد که برای مبارزه با داعش، نیروهای آمریکایی بیشتری به عراق و سوریه اعزام شوند.

وقتی در جلسه روز پنج‌شنبه کمیته نیروهای مسلح در سنا از ژنرال ووتل پرسیدند که برای دولت ترامپ درباره گام‌های بعدی آمریکا در طولانی‌ترین جنگ تاریخ این کشور چه توصیه‌هایی دارد، گفت: ”معتقد ام نیروهای بیشتری لازم است تا ماموریت مشاوره و کمک به نیروهای افغانستان، موثرتر شود.“

جیمز ووتل گفت که با افزایش نیروهای آمریکا در افغانستان، در راه‌برد کنونی هم باید بازنگری شود؛ راه‌بردی که اغلب سربازان آمریکایی را در نقش مستشاری نگه می‌دارد و طبق آن کماندوهای آمریکایی فقط زمانی می‌توانند وارد درگیری شوند که به آنها تیراندازی شود.

حرف‌های فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در ادامه اظهارات ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، است که به همین کمیته سنا گفته بود احتمالا به ”چند هزار نیروی بیشتر“ برای مشارکت در ماموریت آموزش نیروهای افغانستان نیاز دارد.