روسیه آماده عرضه تجهیزات نظامی بیشتر به افغانستان/ برای چندمین بار نشستی درباره افغانستان در مسکو برگزار می شود

  • تاریخ انتشار : 1395/11/19 ساعت 12:53

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه و صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کشور امروز در یک نشست خبری در مسکو، تاکید بر گسترش همکاری ها بین دو کشور به خصوص در مبارزه با تروریزم کردند.

به گزارش خبرگزاری آسیا، وزیر خارجه روسیه گفت: همکاری علیه ترویزم با افغانستان حائز اهمیت است و به همین جهت یکی از موارد مهم بحث میان روسیه و افغانستان گسترش همکاری های امنیتی و ضدتروریستی بوده است.

سرگی لاوروف با بیان اینکه کمک به ارتش افغانستان برای روسیه مهم تلقی می شود، خاطرنشان کرد: روسیه سال هاست که بنابر توافق دولتی بین کابل و مسکو، به افغانستان کمک های نظامی و فنی می کند، و حالا هم مسکو آماده عرضه تجهیزات نظامی بیشتر برای ارتش افغانستان است.

وی ابراز امیدواری کرد که نظامیان ارتش افغانستان بتوانند بیش از پیش تقویت شوند تا در مبارزه با هراس افکنان با موفقیت بیشتری وارد عمل شوند.

پیش از این نیز وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بود مسکو اوضاع امنیتی افغانستان را از نزدیک زیر نظر دارد و در مورد افزایش فعالیت‌های گروه‌های مخالف مسلح نگران است و بیشتر این نگرانی‌ها ناشی از گسترش نفوذ گروه تروریستی داعش در این کشور است.

در عین حال وزیر خارجه روسیه از برگزاری نشستی درباره مسکو در اواسط ماه فبروری خبر داد. این در حالیست که چندی قبل نیز نمایندگان روسیه، پاکستان و چین نشستی را درباره افغانستان در مسکو برگزار کردند.

به گفته لاوروف در نشست پیش رو نمایندگان روسیه، افغانستان، پاکستان، چین، ایران و هند حضور خواهند داشت.

از طرفی دیگر وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: ممکن است مسکو مانند سوریه با آمریکا در افغانستان نیز به توافق برسد.

سرگی لاوروف همچنین با اشاره به روابط نزدیک روسیه و سازمان شانگهای گفت: با توجه به اینکه افغانستان عضو ناظر سازمان شانگهای است، ساختار ضدتروریستی این سازمان هم همچنان به حمایت از افغانستان ادامه می دهد.

از طرفی دیگر سرگی لاوروف اعلام کرد: مانعی برای عضویت دائمی افغانستان در سازمان شانگهای نیست و روسیه از اینکه افغانستان بتواند عضو دائم سازمان شانگهای شود استقبال می کند.

صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کشور با تشکر و قدردانی از کمک های روسیه، از سرگی لاوروف دعوت کرد تا به افغانستان سفر کند.

وزیر خارجه کشور خطاب به وزیر خارجه روسیه گفت: افغانستان در صف اول مبارزه با تروریزم قرار دارد و هیچ شک و تردیدی وجود ندارد که تروریزم یک تهدید جهانی است، لذا کشورهای منطقه و جهان باید اقدامات مشترک و جدی را برای مبارزه با آن اتخاذ کنند.

در عین حال صلاح الدین ربانی گسترش روابط کابل با مسکو را مهم ارزیابی کرد و گفت نقش روسیه در توسعه مبارزه با تروریسم می تواند برای افغانستان بسیار موثر باشد.