استخراج معدن سنگ سفید ننگرهار از سوی داعش

  • تاریخ انتشار : 1395/11/14 ساعت 09:12

بررسی‌های یک نهاد غیردولتی موسوم به شبکه‌ مبارزه با فساد اداری نشان می‌دهد که افراد داعش در ولایت ننگرهار روزانه ۵۰۰ لاری سنگ سفید (تالک) را استخراج و به مافیای معدن می‌فروشند.

بر اساس یافته‌های این نهاد، داعشیان در سال گذشته‌ میلادی به ارزش ۴۶ میلیون دالر از استخراج این معدن به دست آورده‌اند.

مسوولان این نهاد امروز در یک نشست خبری در کابل گفتند که گروه داعش با استخراج غیرقانونی و فروش معدن تالک ولسوالی اچین ننگرهار، جنگجویانش در این ولایت را تمویل می‌کند.

سمیرالله پوپل معاون شبکه‌ی مبارزه با فساد اداری گفت که روزانه ۵۰۰ لاری که در هر کدام آن ۴۵ تُن سنگ سفید است، از مرز کشور خارج می‌شود و این روند در حال حاضر ادامه دارد.

ولسوالی اچین ننگرهار از جمله‌ی ولسوالی‌هایی است که داعش در آن حضور و فعالیت پررنگ دارد.

ذبیح الله سروری سخنگوی وزارت معادن و پترولیم گفت: ”استخراج سنگ سفید یا تالک و انتقال آن به خارج از کشور ممنوع است.“

سروری افزود کسانی که در قید قرارداد این معدن را استخراج می‌کنند، مسوولیت پروسس کردن معدن به دوش آنان است.

حکومت وحدت ملی افغانستان استخراج این سنگ را در نخستین هفته‌های کاری‌اش ممنوع اعلام کرد، ولی استخراج آن دوباره با همکاری وزارت معادن و پترولیم آغاز شده است.

خانزمان امرخیل رئیس شبکه‌ مبارزه با فساد اداری گفت: با آنکه استخراج معدن تالک ممنوع است، بعضی از زورمندان اجازه‌ استخراج آن را از وزارت معادن و پترولیم گرفته‌اند.

امرخیل افزود وزارت معادن و پترولیم به افراد یادشده اجازه‌ استخراج و انتقال صد هزار تن را داده است، ولی آنان ۷۵۰ هزار تن را استخراج کرده‌ و انتقال داده‌اند.

تالک سنگ گرانبهایی است که از آن در بخش صنعت و مواد آرایشی استفاده می‌شود و گفته می‌شود که این سنگ پس از قاچاق به کشورهای اروپایی منتقل می‌شود.