جان‌ کری: از یک جنگ داخلی در افغانستان جلوگیری کردم

  • تاریخ انتشار : 1395/10/18 ساعت 14:25
جان کری

«جان‌کری»، وزیر امور خارجهٔ ایالات متحده آمریکا، در یک نشست خبری گفت که وی با میانجی‌گری در حل بحران انتخابات افغانستان، از یک جنگ داخلی احتمالی در این کشور، جلوگیری کرده است.

در حالی‌که دورهٔ کاری حکومت کنونی آمریکا تا دو هفتهٔ دیگر، به‌گونهٔ رسمی پایان می‌باید، جان کری، وزیر خارجه این کشور، در یکی از آخرین نشست‌های خبری خود حضور یافت و تفاهم‌نامهٔ حکومت وحدت ملی را یکی از دستاوردهای خود خواند.

جان‌کری گفت: «ما همه می‌دانیم که چه اندازه می‌توانست اوضاع بحرانی شود. هنگامی که انتخابات افغانستان با چالش‌های جدی روبه‌رو شد، افغانستان در لبهٔ پرتگاه قرار گرفت و حتی احتمال می‌رفت این بحران به جنگ داخلی بانجامد.»

به گفته کری، افغانستان هنوز هم با آزمون بزرگی روبرو است. وی ادامهٔ همکاری آمریکا با افغانستان را یک نیاز جدی می‌داند.

هرچند روشن نیست که سیاست خارجی حکومت آیندهٔ آمریکا در برابر افغانستان چه‌گونه خواهد بود، اما پنتاگون بر ادامهٔ همکاری آمریکا به افغانستان تأکید می‌کند.

پیتر کوک سخنگوی وزارت دفاع ایالا متحده، اظهار داشت: «افغانستان هنوزهم یک جای خطرناک است. چالش‌ها هنوزهم هستند؛ فکر می‌کنم گفته‌های رئیس‌جمهور را در این زمینه شنیده‌اید. ما به پشتیبانی از نیروهای افغانستان ادامه خواهیم داد تا نیرومندتر شوند؛ و این یک مأموریت مهم است.»