آمریکا از نشست سه جانبه مسکو استقبال کرد

  • تاریخ انتشار : 1395/10/15 ساعت 11:54
جان کربی آمریکا

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرده که کشورش از نشست سه جانبه اخیر میان روسیه، چین و پاکستان درباره افغانستان استقبال می‌کند و واشنگتن به پشتیبانی‌ اش از روند مذاکرات میان افغان‌ها ادامه می‌دهد.

وی در یک نشست خبری گفت: «ما هنوز به این باور استیم که این راه درستی برای به پیش رفتن است. این باور ما تغییر نکرده است و پشتیبانی ما از رئیس‌جهمور اشرف غنی و رئیس اجرائیه عبدالله عبدالله همچنان پایدار باقی می‌ماند.»

وی در ادامه گفت: «اما ملت‌-دولت‌ها و افغانستان به عنوان یک ملت-دولت حق و مسؤولیت مذاکرۀ دوجانبه و یا چند جانبه با کشورهای همسایه و کشورهای دیگر که اهداف مشترک را دنبال می‌کنند، به هدف بهتر شدن وضعیت مردم، را دارد.»

وی اما بیان داشت که وی نمی‌تواند درباره ویژه‌گی‌های این گفت‌وگوها سخن بگوید، زیرا ایالات متحده امریکا در این نشست حضور نداشت.

در پاسخ به پرسشی درباره اقدام افغانستان برای حذف نام گلبدالدین حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل متحد، وی گفت: «نشست‌های کمیتۀ تحریم‌ها سرّی اند و ما نمی‌توانیم درباره آن چیزی بگوییم، بنا بر این، من چیزی ندارم که در این باره با شما شریک سازم.»

نشست سه جانبۀ روسیه، چین و پاکستان درباره افغانستان ماه پیش در شهر مسکو برگزار شد، اما حکومت افغانستان در این گفت‌وگوها حضور نداشت.