اعلام آمادگی روسیه برای برداشتن تحریم‌های طالبان

  • تاریخ انتشار : 1395/10/8 ساعت 07:14
ماریا زاخارووا

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود در مسکو گفت: مسکو آماده است تا رویکرد انعطاف‌پذیری برای کاهش تحریم‌های طالبان در صورت صدمه نزدن به منافع ملی افغانستان روی دست گیرد.

به گزارش خبرگزاری آسیا، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه می گوید: طرف روسی آماده است تا مذاکرات صلح میان طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان را تسهیل کند که شامل این رویکرد انعطاف‌پذیر برای کاهش احتمالی تحریم‌ها علیه طالبان می‌باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه سال گذشته نیز گفته بود که اوضاع امنیتی افغانستان نگران کننده است. به گفته وی روسیه از فعالیت داعش و دیگر مخالفان مسلح دولت افغانستان نگران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تصریح کرد که حل بحران افغانستان به زمان زیادی نیاز دارد.

«ضمیر کابلوف» نماینده ویژه روسیه در افغانستان اخیرا گفته بود مذاکرات چهار جانبه نمایندگان آمریکا، چین، پاکستان و افغانستان ناکارآمد است.

در عین حال روز گذشته نشستی بین روسیه، چین و پاکستان در مسکو برگزار شد. نمایندگان این سه کشور در نشست سه جانبه فیصله کردند که نام‌ برخی از چهره‌های خاص فرماندهان طالبان باید به خاطر انجام گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان، از فهرست سیاه برداشته شوند.

ماریا زاخارووا در پاسخ به سوال خبرنگار ”تلویزیون آرزو“ و ”خبرگزاری آسیا“ مبنی بر اینکه چرا از افغانستان نماینده ای برای شرکت در نشست روسیه، چین و پاکستان دعوت نشده بود، گفت: نتایج نشست به اطلاع مقامات افغانستان رسانده می شود و در نشست های بعدی افغانستان هم شرکت خواهد داشت.

ماریا زاخارووا گفت: هر سه کشور معتقدند که در روند مصالحه، سُکانِ هدایت باید در دست خود افغان ها باشد.

طبق گفته های ماریا زاخارووا، روسیه، چین و پاکستان از افزایش تهدید‌های داعش در افغانستان نیز ابراز نگرانی کرده‌اند.

مقامات روسیه بارها تاکید کرده اند که این کشور هیچ گونه کمک نظامی برای طالبان فراهم نخواهد کرد و هدف فقط تامین صلح در افغانستان است.