صف بندی های جدید سیاسی در افغانستان

  • تاریخ انتشار : 1395/10/7 ساعت 08:21
shatran

پس از گذشت دو سال از آغاز حکومت وحدت ملی، تغییر و تحول های زیادی در متحدان سیاسی دو شریک قدرت صورت گرفته است.

در طول دو سال گذشته، قوی ترین متحدان سیاسی اشرف غنی و عبدالله از آنها فاصله گرفته و تنش هایی میان آنها ایجاد گردید؛ می توان گفت هیچ کدام از دو شریک قدرت در کشور نتوانستند اطرافیان خود را راضی نگه دارند و لذا اکنون شاهد صف بندی های جدیدی در فضای سیاسی افغانستان هستیم.

این تنش ها در تیم رئیس جمهور بیش از ریاست اجرائیه بود، تا جایی که جنرال عبدالرشید دوستم و احمد ضیا مسعود، دو تن از قوی ترین متحدان سیاسی اشرف غنی علنا علیه وی موضع گرفته و سخنان تندی علیه رئیس جمهور ابراز داشتند.
اخیرا برخی منابع نزدیک به معاون اول رئیس جمهور اعلام کردند که اقوام ازبک و ترک در شمال افغانستان در نشستی قرار است درباره حمایت یا عدم حمایت از حکومت وحدت ملی تصمیم گیری کنند. منابع نزدیک به «عبدالرشید دوستم» از عدم حمایت وی از دولت اشرف غنی خبر داده اند و این احتمال وجود دارد که تنش های متحدان سابق به شکافی بزرگ و تاریی تبدیل شود.

همچنین گفته می‌شود در این نشست درباره چگونگی سیستم حکومتی در شمال افغانستان نیز تصمیم هایی گرفته خواهد شد که پیگیری این موضوع از سوی دوستم نیز می تواند تصمیمات دولتی را عمیقا به چالش کشیده و دولت را بیش از پیش در حالت انفعال قرار دهد.
در بیانیه ای که از سوی دفتر دوستم منتشر شده آمده است که چندین مقام عالیرتبه خارجی نیز طی تماس هاى جداگانه با جنرال دوستم، حمایت و همکاری خود با وی را اعلام کرده اند.

از سوی دیگر، تیم ریاست اجرایی نیز در حال پوست اندازی است و برخی نزدیکان سیاسی عبدالله عبدالله، از جمله عطا محمد نور در حال تغییر موضع به نظر می رسند.

همزمان با دو سالگی حکومت وحدت ملی و شروع سال سوم کاری دولت، متحدان انتخاباتی و سیاسی عبدالله عبدالله به عنوان نامزد حزب جمعیت و رییس اجراییه افغانستان، کم کم از تأثیرگذاری او قطع امید کرده و اکنون شماری از چهره های تأثیر گذار این حزب در تلاش است که شخصاً برای تأمین منافع فردی و جمعی دست به کار شوند.

عطامحمد نور والی بلخ که به دلیل صراحت در موضع گیری ها و ایستادگی های پی در پی در کنار عبدالله در دو سال کاری حکومت وحدت ملی مناسبات پر تنشی با رییس جمهور غنی داشته است، اینک چندین بار با رییس جمهور دیدار کرده و در پی این دیدارها دو چهره وفادار به آقای نور این اواخر در نمایندگی های سیاسی افغانستان مقرر شده اند.

تغییرات چشمگیر در صف بندی های سیاسی افغانستان، آینده کشور را کاملا غیر قابل پیش بینی کرده است. در این میان، باید توجه داشت که نزاع های داخلی حکومت وحدت ملی کاملا وجهه شخصی پیدا کرده و منافع ملت در آنها لحاظ نمی شود؛ لذا مردم نباید اسیر تبلیغات قومی شده و بازار رقابت های کثیف سیاسی را گرم کنند.