وزارت دفاع افغانستان: توقف انتقال بالگرد‌های روسی به افغانستان صدمه وارد نمی‌کند

  • تاریخ انتشار : 1395/10/7 ساعت 07:58
n00120778-r-b-011

پس از اعلام برگزاری نشست «روسیه، پاکستان و چین» در مسکو درباره صلح افغانستان، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که توقف انتقال بالگردهای روسی به این کشور صدمه‌ای وارد نمی‌کند.

«دولت وزیری» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد: تعلل در انتقال بالگردهای خریداری شده از روسیه توسط آمریکا به نیروی هوایی افغانستان صدمه وارد نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسیا، این در حالیست که پیش از این کارشناسان نظامی می گفتند نظامیان افغانستان بیشتر با سلاح ها و تجهیزات نظامی روسی آشنایی دارند.

قرار است امروز نشست سه‌جانبه روسیه، پاکستان و چین درباره تامین صلح در افغانستان در مسکو برگزار شود که با واکنش‌های شدید مقامات و نمایندگان مجلس سنا و پارلمان افغانستان روبرو شد.

روز گذشته نماینده روسیه در ناتو گفت که هنوز روند انتقال بالگردهای روسی به افغانستان متوقف است.

باوجود توقف روند انتقال بالگردهای روسی به افغانستان، دولت وزیری اظهار داشت که در گذشته تقریباً تمام نیروی هوایی کشورش با بالگردها و تجهیزات روسی وابسته بود اما اکنون این نیازها بسیار کاهش یافته است.

وی گفته که در حال حاضر چندین نوع بالگرد و هواپیمای آمریکایی در نیروی هوایی افغانستان فعال است که وابستگی به بالگردهای روسی را کاهش داده‌ است.

در عین حال بعضی کارشناسان نظامی هشدار داده اند که آشنایی با سلاح های آمریکایی نیاز به آموزش و هزینه بسیار زیادی دارد.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان ادامه داد که از میان ۲۹ بالگرد فعال در نیروی هوایی این کشور، تعداد زیادی بالگرد آمریکایی وجود دارد و تنها سه بالگرد از کمک‌های هند و چند بالگرد روسی دیگر در افغانستان فعال هستند.

چندی قبل، پنتاگون به کنگره آمریکا اعلام کرده بود که قصد دارد خرید بالگردهای «ام آی ۱۷» از روسیه برای افغانستان را متوقف کند و بجای آن، بالگردهای آمریکایی در اختیار این کشور قرار دهد.

پس از چندی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که برای جایگزینی بالگردهای روسی «ام‌آی۱۷» ۵۳ فروند بالگرد پیشرفته آمریکایی از نوع بلک‌هاوک «یو اچ ۶۰» را به ارتش افغانستان تحویل می‌دهد.

«ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان نیز در واکنش به این اقدام پنتاگون گفته بود که افغانستان جایگزینی برای تجهیزات نظامی روسیه در آینده نزدیک را ندارد.