پوتین: ۶۰ درصد جنگ‌ افزارهای هسته‌ای روسیه با هدف مقابله با تهدیدهای خارجی نوسازی شده اند

  • تاریخ انتشار : 1395/10/3 ساعت 19:13
پوتین

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه امروز در نشست مطبوعاتی سالانه با خبرنگاران، با اعلام نوسازی ۶۰ درصد جنگ ‌افزارهای هسته‌ای روسیه در چارچوب افزایش توان مقابله با تهدیدهای خارجی، از برتری مسکو بر هر دشمن بالقوه در عرصه جنگی خبر داد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: در زمان حاضر روسیه بر هر دشمن بالقوه از نظر توانمندی نظامی برتری دارد.

رئیس جمهور روسیه گفت: در چارچوب برنامه ‌ریزی‌های انجام شده، سال ۲۰۱۶ هماهنگی تجهیز و نوسازی نیروهای مسلح روسیه اجرا شد و اکنون نیروی سه‌گانه اتمی در سطح شایسته‌ای از توانمندی قرار گرفته است.

پوتین افزود: نیروی سه‌ گانه اتمی روسیه (موشک‌های قاره پیمای زمین پایه، هواپیماهای دورپرواز حامل موشک‌های هسته‌ای، ناوها و زیردریایی‌ها با توان پرتاب جنگ‌افزار اتمی) در حفظ موازنه راهبردی نقشی کلیدی دارد.

وی تاکید کرد: تا سال ۲۰۲۱ باید برخورداری نیروهای مسلح روسیه از جنگ‌افزارهای پیشرفته و نوین به بیش از ۷۰ درصد تسلیحات برسد.

توضیحات پوتین سوریه

ولادیمیر پوتین در کنفرانس مطبوعاتی اش همچنین گفت: کمک های نظامی روسیه به ارتش سوریه زمینه را برای حصول پیشرفت در زمینه مبارزه با تروریسم فراهم کرد.

رئیس جمهور روسیه در مورد آزادی حلب – سوریه نیز اظهار داشت، آزادسازی شهر حلب در نتیجه تلاش‌های مشترک همه کسانی بود که برای مقابله با تروریسم متحد شدند.

شهر حلب بعد از گذشت بیش از ۴ سال، شب گذشته با خروج آخرین گروه از افراد مسلح و تروریست‌ها کاملا آزاد شد.

به گفته پوتین، روسای جمهور ایران و ترکیه نقش مهمی در آدسازی حلب ایفا کردند.

طبق سخنان او، تلاش ها برای برقراری آتش بس نهایی در سوریه با مشارکت تمامی طرف های ذی نفع از جمله ایران و ترکیه ادامه دارد.

وی ادامه داد: آزادی حلب گام بسیار مهمی در راه عادی شدن اوضاع در سوریه و منطقه است و بدون شک این عملیات و کمک رسانی به سوری ها با مشارکت نیروهای روسی انجام گرفت.

رئیس جمهوری روسیه در این نشست خبری که صدها خبرنگار داخلی و خارجی حضور دارند، گفت: همراه ایران، ترکیه و البته دولت سوریه و همچنین دیگر کشورهای منطقه برای انجام اقدام ها با هدف برقراری صلح پایدار فعالیت می کنیم.

وی تاکید کرد: باید تلاش کرد تا اقدام های جنگی در سوریه پایان یابد و ما برای رسیدن به همین هدف تلاش می کنیم.

دیدار پوتین و ترامپ

رئیس جمهور روسیه اعلام کرد در صورت دعوت دونالد ترامپ از وی برای سفر به آمریکا، به واشنگتن سفر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه انتظار دارد روابط روسیه- آمریکا به سطح عادی باز گردد، گفت در صورتیکه رئیس جمهور منتحب آمریکا از وی دعوت کند حاضر است به آمریکا برود.

پوتین گفت: اگر ترامپ مرا به آمریکا دعوت کند مطمئنا به این سفر می رم. انتظار تغییر روابط روسیه و آمریکا و بازگشت آن به حالت عادی را برای حل مشکلاتی که کشور ما و جهان با آنها روبروست را دارم.

روابط مسکو و آنکارا پس از ترور سفیر روسیه

رئیس جمهور روسیه همچنین با اشاره به ترور سفیر این کشور در ترکیه عنوان داشت که این اقدام به روابط دو کشور ضربه نمی زند.

پوتین در این سخنرانی سالانه خود با اشاره به ترور آندری کارلوف سفیر روسیه در ترکیه گفت: هدف از ترور سفیر روسیه در ترکیه، ضربه زدن به روابط دو کشور بود، اما باید بگویم که چنین اتفاقی رخ نمی دهد.

گفتنی است کنفرانس مطبوعاتی امروز رئیس جمهور روسیه پانزدهمین کنفرانس بزرگی است که وی با خبرنگاران در پایان هر سال دارد.

در این کنفرانس بیش از یک هزار خبرنگار از سراسر جهان منجمله از رسانه های افغانستان (تلویزیون آرزو و خبرگزاری آسیا) نیز حضور داشتند.