مسکو: افغانستان جایگزینی برای تجهیزات نظامی روسیه ندارد

  • تاریخ انتشار : 1395/09/19 ساعت 00:21
ضمیر کابلوف

ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان، گفت: افغانستان جایگزینی برای تجهیزات نظامی روسیه در آینده نزدیک را ندارد.

وی افزود: مسکو تردید دارد که برنامه آمریکا برای جایگزینی بالگردهای روسی در افغانستان با موفقیت اجرا شود زیرا افغانستان هیچ جایگزینی برای تجهیزات نظامی روسی ندارد.

چندی قبل وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که برای جایگزینی بالگردهای روسی «ام‌آی۱۷» ۵۳ فروند بالگرد پیشرفته آمریکایی از نوع بلک‌هاوک «یو اچ ۶۰» را به ارتش افغانستان تحویل می‌دهد.

به گفته مقامات روسیه، آمریکا برای آموزش خلبانان افغان برای پرواز با بالگردهای آمریکایی بلک‌هاوک به چهار سال زمان نیاز دارد.

پنتاگون از کنگره آمریکا خواسته بود که بودجه ۸۱۴ میلیون دلاری برای خرید هواپیماهای جدید از جمله ۳۰ بالگرد جنگی «ام‌دی ۵۳۰» و ۶ جنگنده «آی ۲۹» را تصویب کند.

این در حالی است که پس از تنش‌های روز افزون بین آمریکا و روسیه، دولت واشنگتن در تهیه لوازم یدکی برای بالگردهای روسی در افغانستان دچار مشکل شده است.

از سوی دیگر، بالگردهای روسی نیروهای هوایی افغانستان اخیرا به دلیل عدم تعویض لوازم یدکی یا زمین‌گیر شده‌اند و یا هم دچار سانحه می‌شوند.